Gazdag városokat adtak át

Sehogy sem akar bebizonyosodni a balliberális ellenzék által hangoztatott kormányzati korrupció vádja. A baloldali összefogás által elnyert városokról is kiderült most, hogy többmilliárdos vagyonnal rendelkeznek, emellett számos fejlesztés is történt az elmúlt évek alatt. Az ügy pikantériája, hogy a szocialista-szabad demokrata polgármesterek rendre hatalmas adósságállománnyal hagyták hátra az általuk vezetett településeket.

2019. 11. 04. 5:50
Miskolc belvárosa és közlekedése is megújult az elmúlt években Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fővárosi kerületek után a balliberális összefogás nyerteseinek átadott városokról is kiderült, hogy a folyamatos ellenzéki rágalmakkal ellentétben a kormánypárti vezetés igen jól sáfárkodott a rábízott településsel, többmilliárdos vagyont halmozott fel, adósság pedig gyakorlatilag sehol nincs. Ráadásul ezeknek a városoknak mindegyike tetemes adóssággal került annak idején kormánypárti kézbe, amit az önkormányzatok 2012-es adósságkonszolidációjakor az állam átvállalt.

Érdet közel 40,5 milliárd forinttal, nulla forint hiteltartozással adta át T. Mészáros András. A volt polgármester közölte: a rövid távú kötelezettségekre egyrészt a bankszámlákon és a pénztárban található pénzen kívül a követelésekből befolyó bevételek bőven fedezetet nyújtanak, és enyhén többletes az egyenleg.

Az önkormányzat, a polgármesteri hivatal és az intézmények bankszámlaegyenlege október közepén közel 38 milliárd forint és harmincezer euró volt, továbbá a pénztárban található pénzösszeg 6,7 millió forint. – Ezenkívül a város tulajdonában levő kincstárjegyek állománya névértéken 1,8 milliárd forint, az ehhez kapcsolódó kamatbevétel 77 millió forint – derült ki a volt polgármester tájékoztatásából.

Schmidt Csaba, Tatabánya korábbi polgármestere a város átadásakor elmondta: a város bankszámláin 12 milliárd forint van a munka folytatásához. 2010-ben 14 milliárd forint volt a város adóssága, ma ennek a tizede sem. – Az elmúlt öt évben 63 pályázaton több mint negyvenmilliárd forrást nyertünk el, amelyen kívül még harmincmilliárd forint érkezett a kórház fejlesztésére, a katolikus gimná­ziumra, a sportcsarnok és az ipari park fejlesztésére. Számos projekt még folyamatban van, amelyekre mind rendelkezésre állnak a szükséges források. Többek között épül a könyvtár, a szakképzési központ, a mélygarázs, a Tulipános Ház, a katolikus gimnázium, szépül a csónakázótó is – sorolta a leköszönt polgármester.

Kiss János (Fidesz–KDNP), Miskolc önkormányzati képviselője arról számolt be, hogy az átadás napján a város bankszámlaegyenlege 2,3 milliárd forintot mutatott, 171 projekt fut jelenleg Miskolcon, ezek tervezett összesített értéke meghaladja a 78 milliárd forintot.

Miskolc belvárosa és közlekedése is megújult az elmúlt években
Fotó: Havran Zoltán

A hevesi megyeszékhelyen is jól járt Mirkóczki Ádám, a balliberális együttműködés új, jobbikos polgármestere. Eger ugyanis néhány év alatt 40 százaléknál is nagyobb mértékben növelte gazdasági teljesítményét, és jóval ezer fölött van a létrejött új egri munkahelyek száma az ipari szektorban. A legnagyobb, mintegy harmincmilliárdos beruházás mellett számos más vállalat is növelte teljesítményét és alkalmazotti létszámát. Az átadás-átvétel pillanatában a befektetett eszközök értéke megközelítette a nyolcvanmil­liárd forintot, és az egri készpénzvagyon (pénzeszközök és az állampapírok állománya) meghaladta a 25 milliárd forintot, ami több mint 105 milliárdos vagyontömeg.

Pécsett is stabil, jól működő városvezetést adott át a Fidesz az új polgármesternek. Páva Zsolt emlékeztetett arra, hogy Pécs 2009-es önkormányzati mérlege 35 milliárdos hitelt és további tízmilliárdos céges adósságot mutatott. – Ezt az elképesztő hátrányt végül a kormányzat partnerségével sikerült ledolgozni az elmúlt években, és Pécs fejlődő pályára állt. Több ezer munkahelyet teremtő beruházások, ipari, egészségügyi, szabadidős, a zöld gondolatok mentén megvalósuló fejlesztések és köztér-rekonstrukciók, kulturális és idegenforgalmi projektek kezdődtek és zárultak le 2019-ig – fejtette ki Páva Zsolt, aki közölte: most az önkormányzat kasszájában mintegy hétmilliárd forint áll a város rendelkezésére, mely részben kötelezettségvállalással terhelt. – Miközben terheinktől nagyrészt megszabadultunk, tíz év alatt több mint 150 milliárd forintos fejlesztés ment végbe Pécsett, köszönhetően az önkormányzat, a Pécsi Tudományegyetem, a történelmi egyházak és a civil szervezetek között folytatott partneri együttműködésnek – hangsúlyozta.

Szombathelyen, ahol a kormánypárti vezetés 16 milliárd forintos adósságállománnyal kapta meg a várost a szocialista vezetéstől, most 11 milliárd forintos pénzeszközállománnyal adta át a megyeszékhelyet Nemény Andrásnak, az ellenzéki összefogás helyi nyertesének.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.