Külföldi érdekek, hazai kockázat

Az Alkotmányvédelmi Hivatalban (AH) landolt Tényi István egyes ellenzéki pártok külföldi kapcsolatairól szóló bejelentése. A titko­s­szolgálatnál egyelőre tanulmányozzák az iromány tartalmát, eldöntendő, van-e dolguk vele, mert például a jelzett kapcsolatok nemzetbiztonsági kérdéseket vethetnek fel. A bejelentés sajtóértesüléseken alapul, és felveti, hogy illegális szervezetek próbálhatnak beavatkozni Magyarország pénzügyi, gazdasági és politikai rendszerébe.

2019. 11. 18. 5:50
Szabó Tímea magából kikelve ostorozza a kormányt a saját és mások felszólalásai alatt is Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alkotmányvédelmi Hivatalban (AH) tanulmányozzák Tényi István október végi bejelentését – közölték belügyi forrásból a Magyar Nemzet kérdésére.

A bejelentéseiről ismert Tényi a Pesti­Srácok.hu-n megjelentek alapján vetette fel, hogy egyes ellenzéki pártok, illetve politikusaik külföldi kapcsolatain keresztül illegális szervezetek próbálhatnak beavatkozni Magyarország pénzügyi, gazdasági és politikai rendszerébe. A bejelentést Tényi egyenesen Orbán Viktornak címezte, a miniszterelnök kabinetirodája a Belügyminisztériumba (BM) továbbította azt, ahonnan a nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes AH-ba került az iromány.

Az alkotmányvédőknek első körben azt kell eldönteniük, hogy a Tényi bejelentésében szereplő informá­ciók alapján felmerül-e nemzetbiztonsági kérdés, azaz hogy van-e dolga a polgári elhárításnak a jelzett üggyel.

A Magyar Nemzet titkosszolgálati szakértőktől úgy értesült, hogy az AH-nak a nemzetbiztonsági törvény alapján egyebek mellett feladata Magyarország pénzügyi, gazdasági és politikai rendszerét óvni a hazánk érdekeit veszélyeztető külföldi beavatkozásoktól. Ezt speciális módon, azaz titkosszolgálati módszereket is alkalmazva teszik. Az érdekeinket – így a szövetségi rendszerünk érde­keit – sértő beavatkozásokat, azok kísérleteit vagy éppen külföldi titko­sszolgálatok befolyásolási akcióit, kapcsolatteremtését például magyar politikusokkal, pártokkal, a gazdasági élet magyar szereplőivel vagy éppen pénzügyi rendszerünk alakítóival és bonyolítóival többféle módon jelezhetik az elhárításnak. Jöhet külföldi titkosszolgálatoktól információ, mint az megtörtént a Jobbik volt európai parlamenti képviselője, a pártjában csak KGBélának mondott Kovács Béla orosz katonai titko­s­szolgálati kapcsolatairól. Az információ azonban egy újságcikkről szóló bejelentés alapján is a titkosszolgálat elé kerülhet, mint az most megtörtént Tényi István bejelentésével.

Szabó Tímea magából kikelve ostorozza a kormányt a saját és mások felszólalásai alatt is
Fotó: Havran Zoltán

Az AH ténykedése azonban szigo­rúan a törvények alapján zajlik még nemzetbiztonsági kockázat felmerülése esetében is. Amennyiben a polgári elhárítás nemzetbiztonsági okból további lépéseket tart szükségesnek, akár átfogó nemzetbiztonsági vizsgálatnak is alávetheti a kérdéses külföldi kapcsolatokat, kapcsolatrendszereket, végső esetben feljelentést is tehet, ha bűncselekmény gyanúja merül fel. Utóbbi esetben ha országgyűlési vagy európai parlamenti képviselő is képbe kerül, a nyílt nyomozást végzők indítványozzák az illető mentelmi jogának felfüggesztését a meggyanúsítás előtt.

Tényi István a közérdekű bejelenté­sében a Momentumot, a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalíciót, a Szabó Tímea fémjelezte Párbeszéd Magyarországért Pártot, valamint a PestiSrácok cikkeiben szereplő három momentumos politikust, Cseh Katalint, Berg Dánielt és Donáth Annát említette.

Cseh Montrealban született, és a feladatai közé tartozott a külföldi partnerszervezetekkel való kapcsolattartás, illetve a nemzetközi csereprogramok és képzések szervezése, mielőtt EP-képviselő lett.

Berg New Yorkban született, 2017-ben jött Magyarországra, és nemzetközi kapcsolatrendszere aranyat érhet pártjának, amelynek elnökségi tagja.

Donáth az Amszterdami Egyetem migrációs és etnikai tanulmányok szakán tanult, hazatérve a Menedék Migránsokat Segítő Egyesület projektmenedzsereként dolgozott, jelenleg szintén EP-képviselő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.