Varga Judit: Versenyképességi feltétel a fejlett választottbírósági rendszer

A gazdasági versenyképesség és a befektetői bizalom erősítésének feltétele a fejlett választottbírósági rendszer – jelentette ki az igazságügyi miniszter pénteken Budapesten, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) mellett működő Állandó Választottbíróság 70. évfordulója alkalmából rendezett konferencián.

Forrás: MTI2019. 11. 29. 17:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varga Judit szerint a jól működő választottbírósági rendszer azt üzeni a befektetőknek, hogy a magyar jogi kultúra fejlett, a jogbiztonság erős, az ország jogrendszere megbízható. A szervezeti keretek legutóbbi átalakítását követően – mint mondta – a magyar választottbírósági rendszer versenyképes vitarendezési lehetőséget kínál a rendes bíróságokkal és a külföldi választottbíróságokkal szemben. A választottbíróságokról szóló 2017-es törvény követi a nemzetközi szabályozás változásait, és kiküszöböli a korábbi hiányosságokat is – tette hozzá.

Az állandó kereskedelmi választottbíróság iránt a bizalom az elmúlt 2 évben erősödött, a testület joggyakorlata kiforrott, az igazságügyi tárca pedig nyitott arra, hogy a támogató jogszabályi környezetet a működési tapasztalatok alapján tovább javítsa – hangsúlyozta a miniszter.

A Kúria elnöke úgy látja, hogy a szoros kapcsolataik ellenére az állami bíróságok és a választottbíróságok szervezeti együttműködése fejlesztésre szorul. Darák Péter kifejezte a nyitottságát minden javaslatra, amely rámutat a két intézményrendszer közötti kapcsolódási pontokra, és felvázolja a választottbíróság jövőjét az online vitarendezések világában.

Az MKIK elnöke üdvözölte, hogy Magyarországon van hagyománya az egyezségnek, mert ez a vitarendező testületek működésének kedvez. Parragh László hozzátette, hogy a kamara feladatai közé tartozik a vállalati viták rendezése, ezért biztosítja a választottbíróság működési feltételeit annak befolyásolása nélkül.

Üdvözölte egyúttal, hogy a választottbíróság 70 év alatt, nehéz körülmények között is megőrizte a tekintélyét, és jelentős ügyek rendezésével mérsékli a rendes bíróságok terheit. Az MKIK vezetője szerint a belföldi vállalkozásoknak is kedvez, ha külföldi helyett a magyar választottbírósághoz fordulhatnak, ezért arra számít, hogy a testület jelentősége tovább nőhet a következő években.

Az Állandó Választottbíróság elnöke üdvözölte, hogy a 2017-es törvény megteremtette a stratégiai együttműködés lehetőségét a kormány, a vállalkozások és a választottbíróság között, utóbbiak hatáskörét pedig néhány kivétellel valamennyi magánjogi ügyre kiterjesztette. Burai-Kovács János hangsúlyozta, hogy a választottbíróság nem „szeniorklub”, hiszen a legtehetségesebb fiatal szakemberek is részt vesznek a munkájában.

Véleménye szerint a választottbíróságnak továbbra is átláthatóan kell működnie, igazodva az ügyfelek igényeihez, ítélkezésében pedig csak olyanok vehetnek részt, akiknek az elfogulatlanságához nem fér kétség.

A Magyar Jogászegylet elnöke úgy véli, hogy a választottbírósági rendszer az igazságszolgáltatás része, eljárása ugyanakkor gyorsabb, kötetlenebb, és erősebben érvényesíti a méltányosságot, mint a rendes bíróságoké. Sárközy Tamás hozzátette, hogy a választottbíróságok működésének alapkérdései megoldottak, kereskedelmi választottbíróság esetében jelentős jogszabályváltoztatás nem indokolt, kisebb módosításokra azonban még lát lehetőséget.

Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke a rendezvényen azt kívánta, hogy folytatódjék a választottbíróságok fejlődése, hiszen ezzel – mint fogalmazott – az ügyvédi kar jövője is szorosan összefügg. A választottbíróságok és az ügyvédi hivatásrend kapcsolata csaknem másfél évszázadra nyúlik vissza, tevékenységük a rendszerváltás óta újra kiterjed a gazdasági ügyekre – tette hozzá. Bánáti János úgy látja, hogy a befektetők üdvözlik az állami bíráskodástól független választottbírósági ítélkezést, mivel ilyen keretek között kevesebb formai kényszer köti a tárgyalást.

Az MKIK honlapjának tájékoztatása szerint az Állandó Választottbíróság rendszerint gazdasági, pénzügyi, kereskedelmi és energetikai ügyekben ítélkezik, de polgári magánjogi vitákat is rendezhet a felek megállapodása alapján, a rendes bírósági eljárás mellőzésével. Eljárásuk gyorsabb, mint a többfokú állami bírósági per, és rugalmas, ami kedvez az üzleti ügyek rendezésének – írták.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.