Petárdastopot kérnek szilveszterre az állatvédők az óévbúcsúztatáskor használt pirotechnikai eszközök erős hang- és fényhatásai miatt – közölte tegnap az Orpheus Állatvédő Egyesület. Seres Zoltán, az egyesület munkatársa arra figyelmeztetett: a pirotechnikai eszközök durva hang- és fényhatásai az állatoknál úgynevezett sokkos pánikot okozhatnak. A házi kedvencek ilyenkor félelmükben akár támadhatnak is, de legtöbbjük ijedtében elszökik, elkóborol. A riadtan menekülő állatok néhány óra alatt öt-tíz kilométert, többtelepülésnyi távolságot is képesek megtenni – tette hozzá.
Az Orpheus Állatvédő Egyesület ezért azt tanácsolja, hogy a háziállat-tulajdonosok tegyenek az elérhetőségüket tartalmazó bilétás nyakörvet a kutyákra, macskákra, a kutyákban levő kötelező mikrocsip pedig legyen állatorvos által az adatokat tartalmazóan regisztrálva, hogyha az állatot megtalálja valaki, tudja, kit kell értesíteni. Az állatvédők azt is javasolják, a kutyákat december 30. és január 2. között még a kijelölt sétáltatóhelyeken is fokozott óvatossággal, pórázon sétáltassák. A kutyatulajdonosok otthonukban biztosítsanak kedvencüknek a közvetlen utcai hangoktól elszigetelt helyet, például belső szobát, udvarrészt, garázst.
Ha az állatot beengedik a lakásba, akkor a sötétítőfüggönyt húzzák el, a redőnyt eresszék le. A félősebb állatoknak pedig a gazdáik nyugtatószert is kérhetnek az állatorvostól. Az elszökött állatok keresésében segítséget nyújthat az Állatvédő.hu oldal, amelyen a közelben működő állatvédő szervezetektől lehet tájékozódni.
A Mol arra hívta fel a figyelmet, hogy országszerte már 123 benzinkútján található mikrocsipleolvasó. A társaság 2018 májusában kezdte meg együttműködését a Vigyél Haza Alapítvánnyal, azóta több mint ezer elkóborolt kutyának segítettek. Felidézték, tavaly szilveszteréjszaka 91 kutyát vittek be a töltőállomásokra, közülük 71-nek volt csipje, így a sikeres leolvasás után visszajutottak gazdáikhoz.

Fotó: 123RF
Tavaly szilveszterkor közel ezer állat kóborolt el, a kutyákon kívül több macskáról és egy nyúlról is érkezett bejelentés a szilveszteri állatmentő ügyelethez. Pintér Attila, az ügyelet alapítója akkor azt közölte: az elveszett házi kedvencek közül rengeteg örökre eltűnik vagy menhelyre kerül, és csupán az esetek felében jut haza.