– Továbbra is kitartunk amellett, hogy a felsőoktatási törvény jó, senkit sem diszkriminál – reagált Hollik István arra, hogy az Európai Unió Bírósága (EUB) tegnap közölte a főtanácsnoki indítványt, miszerint sérti a közösségi jogot a magyar felsőoktatási törvény 2017. áprilisi módosítása, közismertebb nevén a lex CEU. A Fidesz kommunikációs igazgatója szerint a magyar jogszabály alkalmasságát jelzi, hogy számos külföldi egyetem meg tudott felelni a törvény előírásainak. – A Közép-európai Egyetem (CEU) továbbra is működik Budapesten, jelenleg is ad ki diplomákat és hirdet felvételt – hívta fel a figyelmet. A kormánypárti politikus azt is hozzátette, hogy várják a bíróság őszi ítéletét.
A CEU tegnap közleményben üdvözölte az EUB főtanácsnokának indítványát. A Soros György által alapított egyetem vezetése azonban megjegyezte: a bíróság részére megfogalmazott javaslat jelentős előrelépés, de a CEU magyarországi jogi helyzete változatlan.

Fotó: Havran Zoltán
Úgy fogalmaztak: ameddig a magyar kormány nem vonja vissza a lex CEU néven ismert törvénymódosítást, addig nincs más választásuk, mint hogy folytassák az amerikai akkreditációhoz kötődő oktatásuk Bécsbe költöztetését. A közlemény azt azonban elismeri, hogy a jövőben is jelen lesznek Budapesten a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetével, a Nyílt Társadalom Archívummal, a Demokrácia Intézettel, a kognitív tudományok terén kutató laboratóriumokkal és a magyar akkreditációhoz kötődő oktatással.
Juliane Kokottnak, az EUB főtanácsnokának tegnap nyilvánosságra hozott indítványa szerint Magyarországnak egyenlő feltételeket kell teremtenie a nemzeti és nemzetközi felsőoktatási intézmények között, mert sem a szolgáltatások kereskedelméről szóló általános egyezményben foglaltakkal, sem az azt magában foglaló EU-s joganyaggal nem összeegyeztethető a 2017-es törvénymódosítás.
Kokott úgy látja, hogy az ügyben az oktatási intézmények alapításának és működtetésének szabadsága, valamint a tudomány szabadsága korlátozás alá esik. A nyilvánosságra hozott tanácsnoki véleményében azonban az is szerepel, hogy a CEU volt az egyetlen olyan külföldi intézmény, amely nem tudta teljesíteni a kormány feltételeit, így Bécsben is campust nyitott.