Konkrét ítéletek nem, de a bírósági érzékenyítés, a bírósági korrupció és a börtönbiznisz jelensége is kérdés lesz a nemzeti konzultáción – jelentette ki tegnap Budai Gyula a Magyar Nemzetnek azt követően, hogy olyan híradás jelent meg a Facebookon, mely szerint a 17 éves borsodnádasdi lány, Csenge gyilkosának két és fél év utáni szabadlábra helyezése is téma lehet a márciusban kezdődő konzultáción.
A kormány az újabb, immár nyolcadik nemzeti konzultáció során több, az emberek igazságérzetét súlyosan érintő kérdésben is kikéri a választók véleményét. Szó lesz a börtönbüntetésre ítéltek iparszerű kárpótlásáról, az úgynevezett börtönbizniszről.

Fotó: Bach Máté
Magyarországon idáig mintegy 12 ezer börtönkártérítési per indult az állammal szemben, a megítélt összeg nagyjából tízmilliárd forint. Az esetek nagy részének baloldali ügyvédek és külföldről finanszírozott szervezetek is anyagi haszonélvezői. A kártérítések kifizetésének felfüggesztéséről szóló, az Országgyűlés által a közelmúltban elfogadott rendelkezés csupán ideiglenes intézkedés, a végső döntés a nemzeti konzultáció lezárulta után várható.
A kormány a gyöngyöspatai romák kártérítési ügyében is kikéri a polgárok véleményét. A börtönbizniszhez hasonlóan Gyöngyöspata esetében is egy vállaltan külföldről finanszírozott szervezet szított ellentétet a magyar és a cigány emberek között azzal, hogy a Gyurcsány-kormányok alatti iskolai szegregáció miatt százmilliós kártérítést sikerült kiharcolnia az egykori – sok esetben iskolakerülő – diákoknak. A kormány szerint nem a pénzzel, hanem az oktatással való kárpótlás lenne a célszerű megoldás, ám ezt a Soros György által finanszírozott szervezetek elutasítják.
A nemzeti konzultációban téma lesz majd az illegális bevándorlókat illető kártérítési esetek is. Az emberek igazság- és biztonságérzetét érinti a feltételes szabadlábra helyezés szigorításáról és a Szeviép-üggyel összefüggésben felmerült bírói korrupció gyanújáról szóló kérdés is. A konzultáció foglalkozik a politikailag befolyásolt, döntően Soros György által támogatott szervezetek bírók érzékenyítőtréningjeivel is, mivel azok, illetve egyes bírók elfogultsága alkalmasak az igazságszolgáltatással szembeni közbizalom aláásására.