Rövidebb idő alatt jutnak szakmához a felnőttek

A jelenleginél rugalmasabb feltételekkel, ingyenesen és rövidebb idő alatt szerezhetnek szakmákat a felnőttek az ősszel induló új rendszerben. A felnőttképzési jogviszonyban nem lesznek közismereti órák, beszámítják viszont a korábbi tapasztalatokat, így az érintettek akár a teljes képzési idő negyven százaléka alatt is megszerezhetik bizonyítványukat.

Csókás Adrienn
2020. 03. 03. 5:50
A gyakorlati rész a saját vállalatnál is teljesíthető Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

December végéig még a régi rendszer szerint indíthatók az OKJ-s tanfolyamok, szeptembertől azonban elindulnak az új szakmajegyzék szerinti képzések is. A rendszer átalakítása nemcsak a diákoknak, de a tanulni vágyó felnőtteknek is kedvező változásokat hoz – hangsúlyozta egy tegnapi háttérbeszélgetésen Pölöskei Gáborné.

A szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár elmondta, hogy a 174 alapszakmát ezentúl csak iskolarendszerben, azaz technikumban vagy szakképző iskolában lehet tanulni, de ez korántsem jelenti azt, hogy a felnőtteknek is 3–5 évig iskolapadban kell ülniük. – Az iskolarendszerű oktatás állami bizonyítványt, minőségi garanciát, ingyenességet jelent, de nem egyenlő a klasszikus nappali tagozattal.

A gyakorlati rész a saját vállalatnál is teljesíthető
Fotó: Kurucz Árpád

A felnőttek az elméleti ismereteket a konzultációk mellett e-learning formájában, digitális tananyagokon keresztül is elsajátíthatják, nem kell mindennap bejárniuk. A gyakorlati részt pedig akár a saját vállalatuknál is teljesíthetik. Fontos az is, hogy a felnőtteknek nem oktatnak közismereti tárgyakat és beszámítják a korábbi végzettségeiket, sőt nemcsak a papírral igazolt, hanem a gyakorlatban meglévő előzetes tudást is.

A csoportos képzés mellett egyéni képzési utakra is lehetőség lesz. Ennek köszönhetően akár a teljes óraszám negyven százaléka alatt is megszerezhetik a bizonyítványt. Egy kétéves képzés például tíz hónap alatt elvégezhető lesz – magyarázta Pölöskei Gáborné.

Kiemelte: az új rendszerben mindenki számára ingyenes lesz két alapszakma és további egy szakképesítés megszerzése. – A 174 alapszakmát ugyan piaci képzők nem, csakis a technikumok és a szakképző iskolák oktathatják, de semmilyen korábban meglévő szakma nem veszik el, hiszen piaci alapon a jövőben is bármilyen képzés indulhat, legyen szó lakberendezésről vagy targoncavezetői tanfolyamról – mutatott rá, hozzátéve: a jelentkezők a piaci képzőknél tanúsítványt kapnak, nem bizonyítványt.

Ha valaki mégis állami papírt szeretne, akkor az akkreditált vizsgaközpontok valamelyikében tudja elismertetni a tanúsítványát.

Kitért arra is, hogy megváltozik a vizsgáztatás. – Szakmát akarunk tanítani, nem tantárgyat. Nem tételeket kell hát bemagolni, hanem projektvizsgáztatás lesz. Ez azt jelenti, hogy a vizsga előtt két-három hónappal már megkapják a diákok a vizsgafeladatot, amit a számonkérés idejére elkészítenek, a vizsgán pedig az elkészült produktum bemutatásával adnak számot a tudásukról – jegyezte meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.