– Mindent, amit teszünk, az állampolgárok védelmében tesszük. Az utókor majd megítéli, hogy az intézkedéseink akadályozták vagy segítették a járvány elleni védekezést. A tanácsülésen is épp ezzel az érvvel tettem világossá: nincs itt az ideje annak, hogy álságos jogállamisági vádakkal gyengítsük a tagállamoknak a polgárok egészsége érdekében végzett munkáját – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Varga Judit igazságügyi miniszter a tegnapi tanácsülés margóján.
A tárcavezető az uniós tanács égisze alatt rendezett videókonferencián az európai kollégák figyelmébe ajánlotta: a huszonheteknek a rémképek terjesztése helyett most a szolidaritásra, egymás segítésére és a koronavírus együttes leküzdésére kellene összpontosítaniuk. – Csak természetes, hogy a jogállamiság mindannyiunk közös értéke, éppen ezért nem is lehet visszaélni ezzel a jogelvvel. Nem szabadna árokásásra használni a jogállamiság fogalmát – mondta az igazságügyi miniszter a magyar rendkívüli jogrendet ért kritikákkal kapcsolatban.
Mint közölte, az informális tanácsülésen egyetlen tagállam sem nevesítette Magyarországot, a politikai tőkére vágyó Didier Reynders igazságügyi biztos utalt csak rá, hogy a magyar intézkedéseket vizsgálják. – Természetesen a magyar kormány is osztja azt a nézetet, hogy a jogállamisági követelményeknek érvényesülniük kell a különleges jogrend során – vélekedett Varga Judit, aki, elmondása szerint, mindig nyitott az egymás kölcsönös tiszteletére épülő európai párbeszédre. – Ha bárkinek további kérdése van a magyar koronavírus-törvénnyel kapcsolatban, nagyon szívesen elmagyarázom neki a jogszabályt. Ugyanakkor sajnos az a tapasztalat, hogy Brüsszelben nem feltétlenül fogékonyak a válaszainkra. A vádirat és az ítélet előre meg van írva – szögezte le a tárcavezető.

Fotó: Kurucz Árpád
A kérdésünkre, hogy miként értékeli az Európai Parlament balliberális oldalának újabb, hetes cikkely indítását sürgető fellépését, Varga Judit úgy fogalmazott: „Nincs új a nap alatt! Elképesztő, hogy egyeseknek nincs jobb dolguk a járványhelyzetben. Lehet, hogy egyes parlamenti képviselők túlságosan unják a távmunkát. A hetes cikkely szerinti eljárás egy politikailag motivált eljárás, a parlament bevándorláspárti többségét pedig hónapok óta frusztrálja, hogy a jogállamisági eljárás nem halad a tanácsban, nincs eredménye az áskálódásuknak. A vírushelyzet nyújtotta szabadidejüket most politikai támadások indítására használják fel. Mi most a vírus elleni küzdelemmel vagyunk elfoglalva, minden egyébbel ráérünk foglalkozni.”