A Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kezdeményezésére rendezett tudományos videokonferencián a tárcavezető arról beszélt: a világjárvány kirobbanását követően a fő cél az volt, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék annak terjedési sebességét.
Ezzel időt nyertünk arra, hogy az egészségügy felkészülhessen a legrosszabb forgatókönyvek szerinti tömeges megbetegedésekre. A stratégia eredményesnek bizonyult, az emberek minden mérés szerint betartották az intézkedéseket, és távol tartottak magukat egymástól, a kontaktusok száma településtípusonként különböző mértékben, 70-90 százalékkal csökkent. Mindezek miatt, a koronavírus-pandémia hazánkban emiatt egy erősen elfojtott járvány képét mutatja, döntően zárt közösségekben, egészségügyi és szociális intézményekben, idős otthonokban terjed – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakmai vezetője.
Oroszi Beatrix úgy fogalmazott, ez megalapozza az egyébként társadalmi és gazdasági szempontból is indokolt stratégia-váltást a járvány kezelésében. Az epidemiológus hangsúlyozta: addig, amíg nem lesz védőoltásunk a vírus ellen, a járvány csak a fertőzési lánc megszakításával uralható. Ez az eddigi korlátozó intézkedéseket óvatosan és fokozatosan oldva egy négyszintű stratégia mentén érhető el.
A vírus terjedését szerinte folyamatosan monitorozni, a tesztelések számát növelni kell, hogy mielőbb megtaláljuk a fertőzötteket. Őket és kontaktjaikat két hétre karanténba helyezve, illetve a maszk használat kötelezővé téve az emberek többsége lassan visszatérhet a normális hétköznapokba.
Hasonlóan vélekedett Röst Gergely egyetemi docens, aki jelenleg járványmatematikusként segíti a koronavírus elleni összehangolt védekezést. A Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszékének munkatársa szerint is egyfajta kombinált stratégiára van szükség, amelyben az egyes intézkedések hatása összeadódik: a maszkok használata számítások szerint 20 százalékkal, a fertőzöttek kapcsolatainak felderítése 30 százalékkal csökkenti a járvány terjedését, és ugyanez érhető el a társadalmi távolságtartás bizonyos mértékű fenntartásával is.