Az európai baloldal támadása
Március 30-án szavazta meg az Országgyűlés a koronavírus-törvényt, rá egy napra pedig Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Írország, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Spanyolország és Svédország kormányai Magyarország nevének külön kiemelésével, közös nyilatkozatban ítélték azt el. Csatlakozott hozzájuk a holland liberális kormány is, de abban a dokumentumban már nem szerepelt hazánk neve, az utalás viszonyt egyértelmű volt.
A koronavírus-törvény kapcsán, dacára a világjárványnak, az Európai Parlament május 14-én vitát rendezett.
A vitán az MSZP-t és a DK-t is magában foglaló Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) EP-frakció spanyol vezetője, Iratxe García Pérez például azt mondta, hogy a magyar kormány meg akarja szüntetni a demokráciát: „Nem Magyarországot akarjuk támadni, hanem azokat, akik a demokráciát akarják megszüntetni egy európai országban„.
A Magyarországot támadó, valótlanságoktól hemzsegő Soros-Sargentini-jelentést továbbvivő francia zöld EP-képviselő, Gwendoline Delbos-Corfield ugyanezen a vitán a következőket állította: „Van egy kormány, és csak egyetlenegy kormány, amelyik úgy jelentette be a járványhelyzetet, hogy annak nincs végső határa. Ma a magyar kormánynak korlátlan hatalma van, és ennek nincs időkorlátja. (...) Ezzel hátat fordítanak a demokráciának”.
A holland Sophie in 't Veld liberális EP-képviselő, a magyarországi Momentumot is magában foglaló macronista Renew Europe EP-frakció tagja a vita előtt néhány nappal nyíltan kijelentette: még ha a magyar intézkedések jogszerűek is, akkor is el kell ítélni Magyarországot. Elegem van ugyanis a jogi alapú megközelítésekből, rendszerszinten kell el- és megítélni Magyarországot.
Ezt az után mondta, hogy Věra Jourová uniós biztos kijelentette, a magyar törvények semmilyen uniós jogszabállyal nincsenek ellentétben.
Sophie in 't Veld a május 14-i vitán pedig közölte: „A magyar demokráciát gyakorlatilag kinyírták”. Másnap ugyanezt kiírta a Facebook-oldalára.
A cseh liberális (Renew Europe) politikus, Věra Jourová, aki az Európai Bizottság egyik alelnöke és átláthatóságért, illetve értékekért felelős biztos pedig a brüsszeli vitán – miután korábban elismerte, hogy a magyar törvények nem ütköznek semmilyen uniós jogszabályba – a baloldal nyomása előtt meghajolva már minden konkrétum nélkül azt a hamis látszatot keltette, mintha Magyarország nem lenne demokrácia: „Mindent megteszünk, hogy Magyarország visszatérjen a demokratikus országok körébe”. Még aznap erről írt a közösségi oldalán is.