Nem lehet túszul ejteni a hallgatókat
Tripla jubileumot ünnepel a rekordteljesítményt nyújtó Óbudai Egyetem, amiről Kovács Levente rektor adott interjút lapunknak.
Az eddig mért egyik legnagyobb árhullám vonult le 2013-ban a Dunán, ami extrém mértékű szúnyoginváziót eredményezett. Magyarország kormánya úgy döntött, az árvízi védekezés mellett a szúnyogártalom elleni védekezést is a katasztrófavédelem feladatai közé utalja.
Az egységes védekezés így költséghatékonyabb, nagy dózisban, kedvezményes áron beszerezhetők a védekezéshez szükséges eszközök, illetve az összehangolt védekezés is takarékosabb. A központi szúnyoggyérítési program azokra a területekre terjed ki, ahol a szúnyoginvázió a legnagyobb méreteket ölti. A központi szúnyoggyérítés mellett minden önkormányzatnak lehetősége van saját költségvetése terhére szúnyoggyérítést végeztetni a településen.
Ezeket a munkálatokat is a katasztrófavédelem koordinálja, a kezeléseket szakemberek végzik, minden esetben a közegészségügyi hatóság által engedélyezett irtószerekkel. A konkrét felhasználást a megyei kormányhivatalok és járási hivatalok népegészségügyi szakigazgatási szervei ellenőrzik.
Az elmúlt hónapok csapadékhiányos időjárása miatt késett a lárvák kikelése, nem sok helyen mértek beavatkozásra kényszerítő csípőszúnyog-populációt. A Velencei-tó, a Körösök békési szakasza és az Alsó-Duna mentén május végén rendeltek el hagyományos biológiai lárvairtást. A Tisza mentén, Csongrád-Csanád megyében két hete Magyarországon először alkalmaztak légi módszerrel nagyobb területre kiszórt, biológiai gyérítésre alkalmas granulátumos készítményt; az eddigi adatok szerint a megelőző intézkedés hatására kevesebb szúnyog várható az esőzéseket követően az ártéri erdőkben. A katasztrófavédelem által koordinált programmal már valamennyi európai uniós előírásnak megfelelő, érdemi eredményt hozó gyérítési technológiát alkalmaznak a szakemberek.
A folyók vízállása az esőzésekkel nőni fog, de a tavasz szárazsága miatt az árterületeken nem tudtak nagyobb, összefüggő csípőszúnyoglárva-tenyészőhelyek kialakulni. A jelenlegi időszakban a kisebb tavaknál, folyópartoknál, a folyómedrek parti szakaszainak tenyészőhelyein, a megemelkedett vízszintű szegélyzónái jelentik a csípőszúnyoglárvák elsődleges élőhelyét, ezekre a területekre fókuszálnak az irtásnál. A partközeli helyek egy része a lakott övezet közelsége miatt csak földi irtási módszerrel mentesíthető, a Dunántúl északi szakaszain ezt a módszert alkalmazzák a szakemberek. A Duna mentén, a Szigetköz körzetében rengeteg apró, eldugott erdei pocsolya van, az ezekből, illetve az erdőkben szaporodó, onnan kirepülő szúnyogok ellen kémiai gyérítéssel kell majd védekezni, ezt a biológiai mentesítés után kezdi majd meg a hatóság.
A szúnyogirtásba a polgárok is bekapcsolódhatnak. Csapadékos időszak után kiemelten fontos, hogy a lakókörnyezetünkben kialakuló mikrotenyészőhelyeket felszámoljuk. Célszerű a vízgyűjtőként szolgáló kerti eszközöket – virágcserepeket, játékokat, madáritatókat – összegyűjteni vagy néhány naponta kiüríteni, az esővízgyűjtő hordókat szúnyoghálóval lefedni. Az árkokat folyamatosan rendben kell tartani, hogy ne tudjon benne hosszabb ideig megállni a csapadék. A szúnyogok számát csökkentő ház körüli teendőkről a Nemzeti Népegészségügyi Központ készített plakátot és egy tájékoztatót.
Biológiai gyérítés
A biológiai gyérítés során egy baktérium által termelt fehérjetartalmú készítményt juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyeire. A kisebb vízfelületekre járműre szerelt nagynyomású permetezővel, a nagyobb vízfelületekre pedig repülőgéppel juttatják ki a készítményt. A környezetbarát szer az alkalmazott dózisban kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, minden más élőlényre ártalmatlan.
A kémiai szúnyoggyérítés során egy piretroid hatóanyagú irtószert permeteznek a szakemberek földi úton, kisteherautóra rögzített berendezések segítségével. Az eljárás történhet felmelegített füstköddel, ekkor az apró cseppekre bontott irtószer terjedését hő hozzáadása is segíti. Ez a technológia elsősorban növényzettel erősebben borított környezetben előnyös, de a létrejövő köd rövid időre korlátozza a látási viszonyokat, ezért forgalmas helyeken kevésbé használatos. Az irtószer a kijuttatott mennyiségben emberekre, melegvérű állatokra, növényekre ártalmatlan, csak több ezerszeres dózisban fejtene ki negatív hatást. Hektáronként mindössze fél litert permeteznek ki belőle, kijuttatás után néhány órával pedig le is bomlik. A kezeléseket napnyugta után kezdik, így a méhekre és más, nappal aktív rovarokra nem jelent veszélyt.
Tripla jubileumot ünnepel a rekordteljesítményt nyújtó Óbudai Egyetem, amiről Kovács Levente rektor adott interjút lapunknak.
Gyurcsányék nyerhetnek Magyar botrányain
Nyugaton fokozódik az erőszak és ezt szeretné Brüsszel hazánkban is elérni.
Nem tudta tovább kerülni a válaszadást, mégis szóba állt egy újságíróval.
Megszületett a bérmegállapodás, mutatjuk, hogy mennyi lehet a jövő évi minimálbér
K...rva nagy következmények
3 év után itt vannak az első fotók: Palik László megmutatta szerelmét!
Drámai bejelentést tett az ukrán tábornok: kitört a III. világháború
Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
Így reagált Debrecen polgármestere Magyar Péter abszurd igényeire
Putyin kemény megtorlást ígért, egy új fegyvert már teszteltek is az ukránok ellen
Itt a bejelentés Pep Guardiola jövőjéről
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Tripla jubileumot ünnepel a rekordteljesítményt nyújtó Óbudai Egyetem, amiről Kovács Levente rektor adott interjút lapunknak.
Gyurcsányék nyerhetnek Magyar botrányain
Nyugaton fokozódik az erőszak és ezt szeretné Brüsszel hazánkban is elérni.
Nem tudta tovább kerülni a válaszadást, mégis szóba állt egy újságíróval.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.