Több országban a járvány előtt is jelen volt a koronavírus

Már múlt évben, az első Covid-19-es betegek regisztrálása előtt jelen volt az új koronavírus Olaszországban. A kórokozót szennyvízmintákból mutatták ki. Magyarországon is elkezdődött a szennyvízminták ellenőrzése, miután kiderült: a SARS-CoV-2 széklettel, vizelettel ürülhet a szervezetből.

Munkatársunktól
2020. 07. 01. 11:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koronavírus már decemberben jelen lehetett Olaszországban, állítják az olasz Nemzeti Egészségügyi Intézet (ISS) szakemberei az egyes térségek szennyvizeiből vett minták elemzése alapján. A mintákat értékelő tudományos eredmény megerősíti azt a nézetüket, hogy a virológiai oknyomozásban stratégiai jelentősége lehet a szennyvízvizsgálatnak. A műveletet korai detektálásnak tartják, aminek segítségével még azelőtt fény derülhet adott térségben a vírus jelenlétére, hogy a csak később diagnosztizált klinikai esetek alapján eljutnának ahhoz a felismeréshez, hogy a kialakult betegség minden bizonnyal a szóban forgó vírussal való megfertőződés következménye. Éppen a lehetséges időnyereség miatt alkalmazzák már több országban is ezt a módszert. Az ISS intézet azt tervezi, hogy júliusban a turisták látogatta üdülőhelyeken mintavételt (pilot study-t) indítanak a szennyvizek monitorozására. A projektet tovább bővítve 2020 végéig pedig úgynevezett nemzeti ellenőrző hálózatot fognak kiépíteni.

Az olasz tudósok tanulmányából mára tehát kiderült, hogy két vizsgált város (Milánó, Torinó) szennyvizében már december folyamán megjelent a koronavírus, jóval azelőtt, hogy az első igazolt esetekről tudomást szerezhetett a közvélemény. Az ISS egészségügyi intézet által közölt konkrét adatok szerint december 18-án a milánói és a torinói szennyvíz elemzése a koronavírus genetikai nyomait mutatta ki. Ez a megfigyelés egybevág más országokból érkező egyéb bizonyítékokkal, s mindezek alapján ma már bizton állítják: a vírus az eddig gondoltakhoz képest már jóval korábban a térségben „cirkulálhatott”. Idézzük fel az idősort: kínai szakemberek az első igazolt eseteiket december végén jelentették, az első olasz betegről pedig február közepén jelentek meg hírek. Francia tudósok májusban léptek a nyilvánosság elé annak közzétételével, hogy bizonyos tesztminták utólagos vizsgálata alapján meg vannak róla győződve, hogy egy Párizs környékén december 27-én – akkori feltételezés szerint tüdőgyulladása miatt – kezelt beteg valójában koronavírusos volt. Az említettek mellett Spanyolországban (a Barcelona Egyetemen) is megjelent egy sokat eláruló tanulmány, ami alapján virológusok határozottan állítják, Barcelonában gyűjtött szennyvízben már január közepén megjelentek a koronavírus nyomai, azaz mintegy 40 nappal azt megelőzően, hogy a térségben az első helyi esetet igazolták volna. Később elemezték az előző hónapokból származó lefagyasztott szennyvízmintákat is, amelyekben a SARS-CoV-2-genom növekvő mennyiségben mutatkozott január eleje és március eleje között.

A kutatók ezután jóval korábbi: 2018. január és 2019. december között vett mintákat is megvizsgáltak. Az nem meglepő, hogy csaknem valamennyi minta negatív volt, viszont volt egy megdöbbentő kivétel: az Index egyik összeállításában jelent meg, hogy 2019. március 12-i mintában a genom jelenléte alacsony, ámde pozitív volt. A kutatók lehetségesnek tartják, hogy hasonló helyzet a világ más részein is előfordulhatott. Mivel a legtöbb COVID-19-eset az influenzához hasonló tünetekkel jár, lehetséges, hogy ezeket szintén influenzának vélték.

Visszakanyarodva az olasz tanulmányhoz: a 40 szennyvízminta feldolgozásán alapuló vizsgálati anyagot Észak-Olaszország több tisztítóművéből gyűjtötték 2019 októbere és 2020 februárja között. Az október-novemberben gyűjtött minták negatívak voltak, így a vírus még nem érkezhetett meg oda az eredményeket összefoglaló vízminőség-szakértő szerint. Azonban a Bolognából hozott mintákban januártól kezdődően megmutatkozott a vírus. Az említett eredmények segítik a tudósokat jobban megérteni, hogy miként terjedt el a vírus Olaszországban, ám a szakemberek szerint ez nem jelenti azt, hogy az említett helyen van a fő átviteli lánc kiindulópontja. Olaszországnak az első, nem behurcolt koronavírusos betegét a Lombardia régióban található Codognóban találták. A városka február 21-én lett vörös zóna. Kilenc másik lombardiai város, majd a szomszédos Veneto tartomány következett, márciusban pedig sor került az egész ország lezárására. Magyarországon is elkezdődött a szennyvízminták ellenőrzése, miután kiderült: a SARS-CoV-2 széklettel, vizelettel ürülhet a szervezetből.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.