Varga Zoltán a budai luxusvillájával is offshore üzleteket bonyolított le
Egy budai luxusingatlan tulajdonosi lapja árulkodik Varga Zoltánnak, a baloldali sajtóorgánumokat működtető Centrál Média tulajdonosának a különböző offshore ügyleteiről. A villa több olyan adóparadicsomba bejegyzett cég kezén is átment, amelyben a nagyvállalkozónak is érdekeltsége volt, mígnem Vargának mint magánembernek került a birtokába. Az üzletember legutóbb azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy míg a pandémiára hivatkozva jelentősen csökkentette az újságírók fizetését, mintegy másfél milliárdos osztalékot vett fel a tulajdonostársaival.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Centrál Média tulajdonosának, Varga Zoltánnak a luxusingatlana tulajdonosi lapjából derült ki több adóelkerülő offshore ügylete. A Ripost által közzétett dokumentumok szerint a XII. kerületi, a Remete út és a Csiga út között elhelyezkedő villa több lépésben került Varga Zoltán tulajdonába, mielőtt több homályos hátterű offshore cég kezén is átment.
Postafiók mögé rejtve
Az egyik korábbi tulajdonos a Pro Patria Capital volt, amely áttételeken keresztül a Brit Virgin-szigetek hírhedt offshore-paradicsomában, Tortolán egy postafiók mögé lett elrejtve az Assilex GmbH Corp. révén (GB Tortola, British Virgin Islands, Road Town, P. O. Box 3175). A vélhetően több száz millió forint értékű luxusingatlant később az Ada Immo Kft. vásárolta meg, amelynek Varga a többségi tulajdonosa, és amely a Székely Mihály utcába volt bejegyezve, ahova a nagyvállalkozó Central-Fund Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. nevű cége is. A luxusvilla tulajdoni lapjából az is kiderül, hogy az ingatlanra az Ada Immo Kft. nevében egyetemleges keretbiztosítéki jelzálogot jegyeztek be 1,2 milliárd forint erejéig. Figyelemre méltó, hogy a vállalatban irányítást biztosító befolyással rendelkezett a Belize-ben bejegyzett Anglo-European Finance Corporation (BZ Belize, Belize City, 60 Market Square P. O. 364), de jelentős befolyással bírt a cégre az oregoni Torne Corporation (Oregon 97230-6660, Portland, 465 NE 181 st.Ave), sőt a cég tagja volt a Seychelle-re bejegyzett Bonton Enterprises Ltd. (SC Victoria, Mahé Seychelles, CrystalOffices) is. A lap pikáns adalékként említette, hogy Varga zugligeti luxusingatlanának korábbi tulajdonosai között szerepel a Bayern Ingatlan Hungaria Kft. is, amely később a HVB Bankba olvadt be. Utóbbi később az UniCredittel fuzionált, amely 2016-ban 12 milliárd forintot adott Varga baloldali médiabirodalmára.
Panama-iratok
Lapunk vörös bárók sorozatának első szereplőjeként korábban bemutattuk Varga Zoltán tevékenységét. A Forbes idei listája szerint Magyarország 61. leggazdagabb emberének neve felmerült a Panama-iratok botrányában is, a hozzá kapcsolódó cégháló több tagjában feltűnt egy Dorel Securities nevű, Panamavárosban bejegyzett cég. Az Origó 2016-os cikke szerint Varga Zoltán két offshore hátterű cégben töltött be vezető pozíciót, a fentebb említett Ada Immo Ingatlanforgalmazó Kft. mellett a Hybrid Logistics Kft.-ben volt ügyvezető. Az efféle, adóparadicsomokban bejegyzett cégeket leginkább adóoptimalizálás céljából szokták alapítani, vagyis akkor, ha a cégvezető nem akar a hazájában adót fizetni. Ismert, hogy miközben egy interjúban azt bizonygatta, átérzi és vállalja a felelősséget azért a mintegy kétezer dolgozóért, akinek a megélhetése a vállalataitól függ, a tulajdonában lévő Central Médiacsoport Zrt.-nél – amely a balliberális irányultságú 24.hu mellett a Nők Lapját, valamint a Story és a Best magazinokat is magában foglalja – a koronavírus-járványra hivatkozva jelentősen csökkentette az újságírók fizetését.
Kockázati alapok
A 2000-es évek második felében Varga figyelme a kockázati tőkealapok felé fordult, 2009 áprilisának végén alakult meg a Central-Fund Kockázati Tőkealap 5,2 milliárd forintos jegyzett tőkével. Figyelemre méltó, hogy Varga Zoltán egyszerre volt érdekelt a tőkealap-kezelőben és az egyik portfóliócégében. – A Central Group Media Holding Kft. az a társaság, amely a Sanoma magyarországi médiacsomagját 2014-ben megvette. Előtte az Opten cégadatbázisában fellelhető információk alapján négy éven keresztül a Central-Fund volt az egyik tulajdonosa, amelynek egyik (manapság többségi) részvényese Varga Zoltán – írta akkor a Figyelő. A számos furcsaságot feltáró cikk szerzője Bukcsy Péter volt, aki azóta a G7 gazdasági portál újságírója lett, amely a Central Médiacsoport tagja. Az újságíró azóta nem írt Varga Zoltán ügyeiről.
Gyenge cáfolat
Varga Zoltán legutóbb azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a tulajdonában lévő Central Médiacsoport Zrt. csökkenő árbevételei ellenére megduplázta a társaság profitját az előző évhez képest, s mintegy másfél milliárdos osztalékot vett fel a tulajdonostársaival. Bár Varga egy interjúban tagadta, hogy a felvették volna az említett összeget, állítását semmilyen írásos dokumentum nem támasztja alá. A vállalkozó elismerte, hogy a vállalat tulajdonosai határozatot hoztak az osztalék kifizetéséről a tavalyi eredménytartalékból, ám azt állította, hogy ezt követően mégsem vették fel az összeget a társaság likviditásának megőrzése érdekében. A lapunk által korábban megkérdezett jogi szakember rámutatott: kérdés, hogy a Central Médiacsoport Zrt. hozott-e egyáltalán olyan határozatot, amely alapján az osztalékot mégsem fizetik ki, mivel a közhiteles nyilvántartásban nem található erre vonatkozó döntés.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.