Vojcek László vezetésével 2017 szeptemberében az Katolikus Karitász Orvosmissziója azzal a céllal indult útnak Kárpátaljára, hogy a három és tizenhat év közötti gyerekek szűrését végezze el. A Karitász Kórházmissziójának tapasztalatai ugyanis azt mutatták, hogy megelőzéssel, és a helyben végzett orvosi vizsgálatokkal sok gyermek esetében megelőzhető lenne a kórházi kezelés, sőt a komolyabb beavatkozás is. Az orvoscsapat csakhamar szembesült azzal is, hogy nemcsak a gyerekek szűrésére és gondozására van igény, így 2018-ban kezdetét vette a felnőttek, valamint a várandós és a kisgyerekes édesanyák támogatása és a nőgyógyászati rákszűrés is. A misszió ezt követően Kárpátalja mellett, Erdélyben és Délvidéken is szűrni kezdett. Az évek alatt pedig az önkéntesek száma is jelentősen növekedett: a kezdetben nyolc főből álló csapat mára már 72 taggal rendelkezik.
Valahol a szörnyű és az elképzelhetetlen határán
Vojcek László professzor a Magyar Nemzet kérdésére elmondta:
Kárpátalja, Erdély és Délvidék egészségügyi rendszere az Orvosmisszió által látogatott településeken a magyarországihoz képest gyakorlatilag a nincs kategóriába esik. A három terület közül viszont egyértelműen Kárpátalján a legrosszabb a helyzet, ami valahol a szörnyű és az elképzelhetetlen határán mozog.
A régióban ugyanis nincs védőnői hálózat, várandósgondozás, vagy nőgyógyászati rákszűrés, de szervezett iskolaorvosi és gyermekfogászati hálózat sem. Viszont ez még nem minden: a három hónapos korban kötelező csípőficam vizsgálat sem jellemző, ráadásul olyan alapvető orvosi műszereknek is híján vannak, mint az ultrahang, bőrgyógyász szakembert pedig szinte lehetetlen találni.

Fotó: Vermes Tibor
Hozzáteszi, nemcsak alapvető ellátás, hanem oktatás és ismeretanyag sincsen, ezért útjaik során előadásokat is tartanak az érdeklődőknek, többek között a stroke, magas vérnyomás, az egészséges életvitel, sőt számos további témában is.
De nemcsak az egészségügy helyzete, a megfelelő szakemberek vagy eszközök hiánya, hanem az emberek anyagi helyzete sem teszi lehetővé, hogy egészségügyi gondjaik esetén kivizsgáltassák magukat, vagy megfelelő ellátásban részesüljenek. Így az ott élők jellemzően csak akkor fordulnak magánorvoshoz, amikor már súlyos a helyzet. Az orvosmisszió vezetőjének meglátása szerint Kárpátalján belül is főleg a Rahói járásban, Kőrösmezőn, Gyertyánligeten, Terebesfejérpatakon vagy Nagybocskón a legelkeserítőbb a helyzet, ahol a misszió során
találkozott olyan 60 év fölötti emberekkel is, akiknek addig még soha nem mérték meg a vérnyomásukat és a vércukrukat sem. Kiemelte ugyanakkor, hogy a nehéz helyzet ellenére nagyon jó kapcsolat alakult ki a helyi intézményekkel, önkormányzattal, akik segítik a helyi szűrés megszervezését és tapasztalata szerint magyarok és ukránok ezeken a településeken egyetértésben, jó viszonyban élnek egymással.