Müller Cecília: Lassul a fertőzöttek számának emelkedése

Kedvezően változott a járvány dinamikája – mondta az országos tisztifőorvos az operatív törzs tájékoztatóján

Bákonyi Ádám - Veres László István
Forrás: MTVA, koronavirus.gov.hu2020. 09. 29. 11:15
null
A tisztifőorvos asszony kiemelte: lassulni látszik a fertőzöttek számának emelkedése Forrás: MTVA
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

  • Visszaesett a járványügyi reprodukciós ráta, kedvezően változott a második hullám dinamikája
  • A fertőzöttek számának emelkedése lassulni látszik
  • A munkahelyeken is szigorúan be kell tartani a védelmi és higiénés szabályokat
  • Egyelőre nincs napirenden további szigorító járványügyi intézkedés
  • Nem tervezik felfüggeszteni a halasztható egészségügyi beavatkozásokat
  • Az operatív törzs keddi online tájékoztatóján Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta, a kormány holnap tárgyalja a schengeni határszakasz belső ellenőrzésének meghosszabbítását. Kizárólag személyforgalomra 31 határátkelő áll rendelkezésre, emellett 86 kisebb átkelőt is ellenőriznek. Az alezredes kiemelte: ha valaki Szlovéniába menne, akkor számíthat arra, hogy tíznapos karanténba kerül, ha nincs friss, negatív PCR-tesztje.

    Müller Cecília közölte, az elmúlt 24 órában 851 új fertőzöttet regisztráltak, elhunyt 8 beteg, így az elhunytak száma 757 főre emelkedett, 5173-an pedig már meggyógyultak. A járvány kezdete óta 25 567 főnél igazolódott a fertőzés. Hozzátette, a mai napon 19 637 aktív pozitív eset van, 755 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, 51-en vannak lélelgeztetőgépen. Müller Cecília tájékoztatása szerint fokozatosan nőtt a laboratóriumi vizsgálatok száma, eddig 704 510-et végeztek el.

    A tisztifőorvos asszony kiemelte: lassulni látszik a fertőzöttek számának emelkedése
    Fotó: MTVA

    Az országos tiszti főorvos a járvány második hullámának dinamikájáról elmondta: a 32. héten volt a megbetegedések száma a legalacsonyabb, utána növekedés volt tapasztalható, a 36. hétre megháromszorozódott a fertőzések száma. Ezután kisebb lassulás következett, a 37. hétre másfélszeresére, a 38. hétre egyharmaddal nőtt a fertőzöttek száma. A 39. héten sokkal mérsékeltebb volt ez a szám, mindössze 2 százalékos volt az emelkedés, ami kedvező jelenség – mutatott rá.

    A reprodukciós ráta a korábbi kettőnél is magasabb értékről visszaesett és már csak kicsivel haladja meg az egyet, azaz egy pozitív személy csak egy másikat fertőz meg

    – tette hozzá Müller Cecília.

    A tisztifőorvos asszony kiemelte: lassulni látszik a fertőzöttek számának emelkedése. Az új fertőzöttek száma tizedik napja alulról közelíti az ezret. Jelezte, életkor szerint is változás tapasztalható tavaszhoz képest: a regisztráltak 20-25 százaléka 20–29 éves, 43 százalék a 30–60 évesek aránya, és csak 15 százalék a 60 év felettiek mértéke. A 14 év alattiak aránya 4 százalék körül van.

    A tájékoztatón az is elhangzott, hogy a területi eloszlásnak most nincs olyan információs értéke, mint tavasszal, amikor gócosan jelentkezett a járvány, mert most sokkal jellemzőbb a közösségi terjedés. Jelenleg országos átlagban százezer lakos között 253 pozitív eset van, Budapesten 534, Csongrád-Csanád megyében 280, Fejérben 270, Tolna megyében 120, Békésben csak 85 igazolt fertőzött jut százezer lakosra.

    Müller Cecília kitért rá, hogy otthon is fontos a higiénés szabályok betartása. A beteg környezetében fertőtlenítsünk, lehetőleg klórtartalmú szerekkel, például hipóval vagy antivirális szerekkel, a fertőzött pedig saját tárgyait, eszközeit használja. Hangsúlyozta,

    a munkahelyeken is szigorúan be kell tartani a védelmi és higiénés szabályokat.

    A tisztifőorvos felhívta a figyelmet a hatósági házi karantén alapvető szabályainak betartására. Ezek között megemlítette, hogy a karanténba helyezett ember nem hagyhatja az otthonát, és nem fogadhat látogatókat. Azt tanácsolta, hogy a karanténba helyezettek lehetőség szerint tartózkodjanak külön a család többi tagjától.

    Kérdésre válaszolva közölte, hogy

    egyelőre nincs napirenden további szigorító járványügyi intézkedés.

    További kérdésre adott válaszában kifejtette: a munkahelyeken általában nem kötelező a maszkviselés, de kockázatbecslés után a munkáltató és a foglalkozás-egészségügyi orvos határozza meg azt, hogy az adott munkakörben kell-e maszkot viselni. A tünetmentes dolgozók az egyszer használatos maszkot 4-5 órán át viselhetik, és a textilmaszkokat is ilyen időnként kell cserélni.

    Szintén kérdésre reagálva azt mondta, az egészségügyi ellátásban nem cél a tervezett ellátások felfüggesztése. A tervezett beavatkozások zajlanak előjegyzés alapján. „Azt szeretnénk, ha ezt minél tovább fenn tudnánk tartani” – jelentette ki.

    – A cél az, hogy mindenki tudja élni a megszokott életét, és aki megfertőződött, az is mihamarabb visszatérhessen a munkájához – közölte. Újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, Magyarországon egyelőre nincs szükség további szigorítások bevezetésére. Szólt arról is, hogy a karitatív szervezetek a járványidőszakban is fogadhatnak tárgyi adományokat, ruhákat. Ezeket 48 órán át pihentetni kell, majd kioszthatók. A ruhát az adományozott mossa ki használat előtt.

    Müller Cecília kérdésre válaszolva elmondta: az egészségügyi dolgozók sem kivételek, őket is érintheti a megbetegedés, az egyéni védőeszközök precíz használata nagyon fontos számukra. Tájékoztatása szerint a munkahelyen általában véve nem kötelező a maszk viselése, de nagyon sokféle munkakör és munkahely van, így például a szépségiparban ajánlott. Ha egyszer használatos maszkot hord valaki a munkahelyén, azt 4-5 óra viselés után érdemes kicsit levenni, ha kimegyünk a szabadba. A textilmaszkokat tüsszentés után ajánlott cserélni, majd otthon 60 fokon kimosni – tájékoztatott az országos tiszti főorvos.

    Szintén kérdésre válaszolva Müller Cecília úgy fogalmazott:

    nem tervezik felfüggeszteni a halasztható egészségügyi beavatkozásokat, az a cél, hogy ameddig csak lehet, folyamatosak legyenek az ellátások.

    Elmondta azt is, a koronavírus-gyanús gyermeknek a kicsi háziorvosa tesztet rendelhet a mentőszolgálattól, az egyéb betegségben szenvedő gyermeket pedig időpontra híva, védőfelszerelésben meg kell vizsgálnia.

    Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa tudatta, az üzletekben dolgozóknak fel kell szólítaniuk a vásárlót a maszk használatára. Ha erre nem hajlandó, kiküldhetik a boltból. Amennyiben a szabályszegő nem megy ki az üzletből, akkor a bolt tulajdonosa, alkalmazottja hívhatja a rendőrséget.

    A téma legfrissebb hírei

    Tovább az összes cikkhez chevron-right

    Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább az összes cikkhez chevron-right

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.