Az eljárást nyomon követők számára nem volt meglepetés, hogy Szikinger István pénteki perbeszédében Kovács Béla teljes körű felmentését kérte a vádak alól.

Az Európai Unió (EU) intézményei elleni kémkedéssel és az EU kárára elkövetett költségvetési csalással vádolt volt jobbikos egykori EP-képviselő, akit pártjában jóakarói elneveztek KGBélának, több mint két éve jár a Budapest Környéki Törvényszékre. A nyílt büntetőeljárás 2014-től folyik ellene, az operatív feldolgozás azonban egyes hírek szerint 2009, mások szerint 2010-től zajlott. A per 2018 nyarán kezdődött. Szerdán az ügyésznő vádbeszédében hét év fegyház kiszabását kérte a volt politikusra, a költésgvetési csalásrészben vádlott három társára pedig felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását.
Szikinger István a perbeszéd elején szégyennek nevezte az egész eljárást, mert szerinte az durván sérti az alapvető jogokat. Leszögezte:
egyfelől nincs bűncselekmény törvény nélkül, másfelől személyre szabott törvénykezésnek nincs helye.
„Kovács Bélát olyannal vádolják, ami nem is volt bűncselekmény az elkövetésekor” – fogta a fejét teátrálisan a védő. A vádiratban olyan időszakról esik szó, amikor még csak törvényi tényállás sem volt hazánkban az EU intézményei elleni kémkedésről. Kovács Béla ügyészség által vizsgált és kifogásolt tevékenységének zöme – egy kivétellel – 2012 és 2014 között olyan időszakban zajlott, amikor még a vádban részletezett cselekmény nem volt bűncselekmény, azt semmi sem tiltotta. Szikinger többször hangsúlyozta, hogy a vádbeli, az EU intézményei elleni kémkedés bűncselekménye csak 2014. január 1-jétől hatályos, és hogy valójában személyre szóló jogalkotás történt, a parlament megalkotta a lex Kovács Bélát.
A BTK kivesézése után a védő azt fejtegette: szerinte a bizonyítási eljárásban igazolódott, hogy
egyáltalán nem történt kémkedés, védence nem adott át bizalmas, vagy titkos adatokat, információkat az állítólagos orosz hírszerzőknek, amelyek hátrányt okoztak volna az EU-nak; nem követett el semmit.
A diplomatákkal való kapcsolattartás egy EP-képviselő feladatkörébe tartozik, Kovács Béla képviselői munkája nyilvános, ő a védő szerint csak a véleményét mondta el a találkozókon.
Különösen érvényes ez a 2014. január 1-e utáni vádbeli egyetlen találkozóra, ami az ügyészség szerint bizonyítja a kémkedést, holott azon a találkozón a vád szerinti orosz hírszerzővel az EU általános helyzetéről, aktualitásokról beszélgettek. Szikinger István hangsúlyozta: a vádbeli állítólagos orosz katonai hírszerzőket senki sem kérdezte az eljárás során, sőt nem is azonosította, így azt sem lehet tudni, hogy valóban azok-e, akikként említi őket a vádirat.