A kormány nem támogatja Budapest eladósítását

A kormány nem támogatja Budapest eladósítását, amit Karácsonyék javaslatai jelentenek, viszont több fejlesztés költségeit állná.

2020. 10. 15. 15:37
FÜRJES Balázs
Budapest, 2018. december 19. Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára, a bírálóbizottság elnöke beszél a Budapest Déli Városkapu nemzetközi tervpályázat eredményhirdetésén a Budapesti Városháza dísztermében 2018. december 19-én. A Duna, a Rákóczi híd, a Könyves Kálmán körút, a Soroksári út és a Weiss Manfréd út által határolt, mintegy 135 hektáros területen 12 ezer egyetemi hallgatónak szánt diákváros, valamint nemzetközi rangadók megrendezésére alkalmas sportlétesítmények épülnek. MTI/- Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány kész fejlesztéseket és azok költségét átvállalni a Fővárosi Önkormányzattól, de nem támogatja a Karácsony Gergely vezette főváros eladósodást és adóemelést eredményező javaslatait a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának csütörtöki ülésén – jelentette ki Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára az ülést megelőző sajtótájékoztatón. Szavai szerint a városvezetés megsarcolná a budapesti vállalkozásokat a „Karácsony-adóval”, de emellett a főpolgármester és szövetségesei hetvenmilliárd forint hitelt is felvennének, továbbá a szokásos kormányzati támogatáson felül is kérnek 55 milliárd forintot a fővárosi fejlesztésekre. – Ezek a javaslatok nincsenek összhangban Budapest és a budapestiek érdekeivel, és elfogadásuk a Demszky-korszak eladósodásához vezetne – fogalmazott az államtitkár, felidézve: a Fidesz–KDNP kabinet hivatalba lépése után 375 milliárd forintnyi adósságot vállalt át csak a fővárostól. – A megszorítás, eladósodás és az adóemelés a Gyurcsány-féle kormányzás receptje, ezeket a kormány nem tudja támogatni, mivel szerintünk beruházásokra, adócsökkentésre és a családok, valamint a vállalkozások támogatására van szükség – hangsúlyozta. Fürjes Balázs kifejtette: a kormány tehermentesítené a fővárost bizonyos fejlesztések költségeinek átvállalásával, amennyiben a városvezetés is egyetért ezzel. – Minden átvállalás esetében garanciát vállal a kabinet arra, hogy a fővárossal közösen tervezi meg az adott fejlesztést, és csak a városvezetés által jóváhagyott tervek szerint valósítják meg azokat.

A sajtótájékoztatón Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a Fővárosi Önkormányzat pénzügyi helyzete stabil, 2020 második negyedéve végén 27,9 milliárd forint áll a Főváros rendelkezésére, 135 milliárd pedig állampapírban elérhető. Szavai szerint ez országos összevetésben – arányaiban tekintve – kifejezetten jó számsor. Ráadásul a Moody’s hitelminősítő stabilról pozitívra javította a főváros pénzügyi helyzetét. A helyettes államtitkár rámutatott: a városvezetés fejlesztési célú kötelezettségei kisebb költségigényűek a szabad forrásainál. Azzal összefüggésben, hogy Karácsonyék Budapest szolidaritási hozzájárulását is csökkenteni szeretnék, Banai Péter Benő kifejtette: a főváros kivételezett helyzetben volt, mivel egyedüli önkormányzatként az előírtnál kisebb összeggel kell hozzájárulnia a közkiadásokhoz. Hozzátette: e kivétel 2017-es bevezetésekor már döntöttek is annak fokozatos kivezetéséről, és az elmúlt évben is már kisebb volt ez a kedvezmény Budapest esetében. A főváros idén a normál képlet szerinti összeg 85 százalékát fizeti be, s csak jövőre szűnik meg a kivételezett helyzete.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.