A Nyugat-Balkán egyike a Föld legmelegebb pontjainak – kezdi Örlős László, a Nyugat-Balkáni Zöld Központ ügyvezető igazgatója a Ceenergynews.com-on megjelent cikkét. Az éghajlatváltozás hatása a régióban az átlaghőmérséklet emelkedésében, a tűzvészekben és az ingadozó vízellátásban, így áradások és az aszályok kialakulásában is tetten érhető. A régió energiatermelésének mintegy hatvan százaléka fosszilis üzemanyagra támaszkodik,
a 16 nyugat-balkáni széntüzelésű erőmű pedig annyi szén-dioxidot bocsát ki, mint kétszázötven szénerőmű az Európai Unió egész területén.
Ennek ellenére a nyugat-balkáni hatok (WB6), Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Észak-Macedónia, Montenegró és Szerbia határozott elkötelezettsége ellenére, miszerint 2020-ig növelik megújuló energiakvótájukat, a fosszilis tüzelésű erőművek, beleértve a szenet is, továbbra is kulcsszerepet játszanak áramtermelésükben.
Örlős László írásában kifejti, hogy valamennyi WB6 ország szerződő fele az Energiaközösségnek annak érdekében, hogy energiapolitikáját az európai uniós politikával összehangolja, és többségük elkötelezte magát a párizsi klímamegállapodás mellett is, Koszovó kivételével, amely ennek ellenére klímastratégiáját igyekszik összehangolni a megállapodás céljaival.
Beruházással segíteni a régiót
Felismerve a nyugat-balkáni régió fent említett fejlesztési igényeit és lehetőségeit, Magyarország két nagy, összefüggő kezdeményezést javasolt, egy intézmény létrehozását, valamint egy beruházási alapot, amely a régió zöld átalakítására összpontosít. Így jött létre 2019 júniusában a Nyugat-Balkán Zöld Központ Nonprofit Kft. az Innovációs és Technológiai Minisztérium irányítása és felügyelete alatt, melynek
célja, hogy egy olyan magas színvonalú projektportfólió felépítéséhez járuljon hozzá, amely mögött zöldgazdasági beruházási tervek tömege áll.
Örlős László kifejti: ezeket a projektet a zöldszektorban működő magyarországi kis- és középvállalkozások készítik elő, amelyek együttműködnek a helyi érdekeltekkel vagy más fejlesztési partnerekkel, és felhasználják a Nyugat-Balkáni Zöld Központ által nyújtott támogatásokat (4,5 millió euró kerül folyósításra két év alatt). A projektgenerálás célja a helyi klímavédelmi erőfeszítések segítése a párizsi klímamegállapodásban és az országosan meghatározott hozzájárulásokkal összhangban. A Nyugat-Balkáni Zöld Központ aktuális pályázati felhívása itt érhető el. Fontos, hogy az aktuális támogatásra már csak 2020. december 7-ig lehet pályázni.