„Azt hittem, a Soros. Vagy ő Gyurcsányt irányítja? Diliházban ne keress logikát” – ütötte el vicceskedve Jakab Péter azt a baráti hangú kérdést, amelyet a jobbikos Alfahír tett fel neki a minap egy interjúban. Teplán István személyében ugyanakkor bemutatjuk azt a személyt, aki sok évig dolgozott előbb Soros egyetemi embereként, majd Gyurcsány Ferenc főszemélyzetiseként, az elmúlt években viszont – az egykori radikális párt baloldali fordulatának felerősödésével párhuzamosan – a Jobbik szellemi holdudvarának fő alakjaként tűnt fel.
Nem magyarként definiálta az egyetemet
A Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetemen szociológiából doktorált, miután a New York-i Állami Egyetemen mesterképzésen vett részt szociológiából és történelemből. Teplán, aki egy befolyásos akadémikus fiaként is ismert, már 1989-ben Soros György mellett szerepelt. Egyike volt azoknak, akik az említett év áprilisában a milliárdossal együtt kitalálták a Soros-egyetem tervét, a Heti Válasz egy 2004-es cikke szerint „a Közép-európai Egyetem létrehozásának ötlete 1989-ben, Dubrovnikban fogant meg George Soros, Hanák Péter, Vásárhelyi Miklós, Teplán István és Bojtár Endre fejében”. A Soros-évkönyv 1990-es kiadása szerint Ladányi János és Teplán István 200 ezer forintos ösztöndíjban részesült, „a pályázó szociológusok a nyaralóépítések társadalmi összefüggéseit kutatják”.
Teplán hosszú évekig tevőlegesen is dolgozott a Soros-egyetem gazdasági igazgatójaként a belvárosi épület felépíttetésén és az intézmény átköltöztetésén. 1999. október 6-án a balliberális Népszabadság Transznacionális iskola című cikkében szólalt meg Teplán, sőt a cikk címe is az ő megfogalmazása. Az egyetemet egyébként nem magyarként, hanem az egész régió egyetemeként definiálta az írásban. 2001-ben Teplán a Magyar Hírlapnak már az egyetem „általános alelnökeként” nyilatkozott. 2006-ban aztán ő sem úszta meg, hogy a választás előtti kitüntetéseső elérje. A Gyurcsány-kormány a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (polgári tagozata) kitüntetést adományozta Teplán Istvánnak, a Közép-európai Egyetem alapító tagjának, általános elnöknek, egyebek közt ugyanilyen elismerésben részesült Vértes András közgazdász, vagy éppen Felcsuti Péter korábbi munkásőr, aki a Raiffeisen Bank vezérigazgatójaként a devizahitelezés egyik magyarországi atyja.