Mateusz Piskorski: Képmutató a Jobbik

Mateusz Piskorski a Magyar Nemzetnek küldött nyilatkozatában értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a Jobbik vezetői felfüggesztették Szabó Balázs párttagságát. A lengyel politikus emlékeztetett: a Közép-afrikai Köztársaságban lezajlott választáshoz képest sokkal vitatottabbak azok a voksolások, amelyeken Gyöngyösi Márton vett részt megfigyelőként. A jobbikos politikus korábban a Krímben, valamint a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaságban végzett választási megfigyelést.

Bácskai Balázs-Vizvári Soma
2021. 01. 14. 5:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mateusz Piskorski rövid közleményben reagált a Magyar Nemzetnek Szabó Balázs jobbikos újpesti önkormányzati képviselő párttagságának felfüggesztésére. Mint ismert, erre azután került sor, hogy a Hvg.hu megírta: Szabó Balázs egy oroszokhoz köthető szervezet pénzén választási megfigyelőként utazott ki a Közép-afrikai Köztársaságba. Az eset amiatt is érdekes, hogy Szabó ebből egyébként nem csinált titkot: amellett, hogy az Instagram-oldalán is posztolt az útról, hosszú cikkben írt róla a Moszkvatér.com blognak is.

Gyögyösi Márton a népek önrendelkezésének diadalaként beszélt a krími szavazásról
Fotó: Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

„Legmélyebb csodálkozásomat szeretném kifejezni a Jobbik vezetőinek nyilatkozatai láttán, amelyek a misszió kritizálásával a legnagyobb fokú képmutatásról tesznek tanúbizonyságot” – írta Mateusz Piskorski. Kifejtette: „Tökéletesen emlékszem, hogy személyesen találkoztam Gyöngyösi Mártonnal Donyeckben, és hallottam, hogy támogatásáról biztosította a Donyecki Népköztársaságot, valamint a Luhanszki Népköztársaságot, valamint azt a döntést is, hogy a Krím egyesüljön Oroszországgal. Mindezek sokkal vitatottabb események voltak annál, minthogy valaki választási megfigyelőként legyen jelen a Közép-afrikai Köztársaságban”.

Piskorski kiemelte: egyes magyarországi médiumok az ő nevét is összefüggésbe hozták a Közép-afrikai Köztársasággal, ám ő nem tagja olyan, nem kormányzati szervezeteknek (NGO), amelyek a választást szervezték. Állította: sosem járt a közép-afrikai államban, a választásokról szólva pedig kiemelte, hogy az ENSZ és az Afrikai Unió elismerte azok végeredményét. ­Piskorski azt is közölte lapunkkal, hogy őt sosem vádolták meg kémkedéssel. Lapunk azonban úgy tudja, hogy ennek gyanújával került őrizetbe. Piskorski emlékeztetett arra is, hogy az ENSZ emberi jogi munkacsoportja is foglalkozott az ügyével, amely szerinte megállapította, hogy elnyomták a véleménye hangoztatása miatt. A lapunk által fellelt dokumentum szerint a munkacsoport arra szólította fel a lengyel kormányt az ügyben, hogy engedjék szabadon a politikust.

Mateusz Piskorski egyébként korábban Kovács Béla ügyében került a sajtó fókuszába. A két politikus jó viszonyt ápolt egymással, és mindkettejüket kémkedésért tartóztatták le, a később KGBéla néven elhíresült Kovács ellen azonban vádat is emeltek.

Mint ismert, Gyöngyösi Márton korábban valóban részt vett a krími népszavazáson megfigyelőként, amelyről a Jobbik pártlapja szerint azt mondta, hogy „a Jobbik a népek önrendelkezésének diadalaként értékeli a krími szavazást”, valamint kiemelte: a referendum legitim és eredményes volt. A kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok által önhatalmúlag kikiáltott Donyecki és Luhanszki Népköztársaság 2014-es vezetőválasztásán Gyöngyösi szintén választási megfigyelőként volt jelen, a politikust emiatt kitiltották Ukrajnából. Az eset idején a politikus az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke volt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.