Fekete-Győr András előválasztási programja hat pontból áll, ezek a következők: Nyugodt otthon; XXI. századi iskola; Jó munkahely; Európai kórház; Közös ország; Zöld bolygó. A felkért elemzők a párt egyes pontokban szereplő elképzeléseit vizsgálták meg, és abban mind egyetértettek, hogy a Momentum megszorítás, adóemelés, burkolt és kevésbé burkolt áremelés veszélyének formájában több csapdát is elrejtett a választók elől.
A migránsok pártján áll
A hat baloldali ellenzéki párt közül egy formációnak van jelentős választási és kormányprogram-tervezési tapasztalata, emiatt
kérdéses, hogy a közös baloldali programelemek kiválogatása során lesz-e érdemi beleszólása Gyurcsány Ferencen kívül bárkinek is abba, hogy milyen szakpolitikai javaslatokat valósítson meg a koalíció kormányra kerülése esetén
– jelenti ki elöljáróban Tóth Erik, az Alapjogokért Központ vezető elemzője. Szerinte nehéz eldönteni, hogy a Momentum által közzétett Új Magyarország tervet mennyiben érdemes komolyan venniük a választóknak. Hiszen – mint írja – már a dokumentum címe is a 2006-os Gyurcsány-programot eleveníti fel.
Közelebbről megnézve a párt tervét, láthatóvá válik annak minden anomáliája – mutat rá Tóth Erik. Az első fejezetek Fekete-Győr Andrásék család- és oktatáspolitikáját ismertetik. A családpolitika terén 2010 óta jelentős innovációk történtek, a nyugat-európai hozzáállással szemben a magyar kormány nem bevándorlási politikával kívánja az őshonos népesség „pótlását” megoldani. A nemzeti kabinet abból sem csinál titkot, hogy a hagyományos, konzervatív családmodellben hisz, ez azonban a Momentum – és a többi baloldali párt – felfogásával szöges ellentétben áll, sőt a párt elnöke azt is kilátásba helyezte, hogy kormányra kerülése esetén a mostani családtámogatási rendszer számos elemét megszüntetné.
Innen nézve érthető a Momentum Nyugodt otthon fejezetének kozmopolita, liberális, genderorientált családpolitikai célkitűzéseinek felsorolása, ez ugyanis jobban illeszkedhet a jövőbeni közös programba is. A Momentum ideológiai értelemben a szivárványcsaládok, az LMBTIQ-logikát követő szabályozások, valamint az illegális bevándorlók támogatásának pártján áll – rögzíti Tóth Erik. Emiatt előrevetíthető, hogy a különböző családtámogatásokkal sem bánnának bőkezűen hatalomra kerülésük esetén, ellenben ingatlan- és vagyonadót, valamint személyi jövedelemadót emelnének. Az elemző hangsúlyozza: a Momentum családpolitikájával épp azok a magyar családok járnának a legrosszabbul, amelyek 2010 óta a polgári kormányzás haszonélvezői voltak.