A különböző vakcinagyártók üzleti érdekkonfliktusai még az európai egészségügyi szakhatóságokba is begyűrűztek, és így jelenhettek meg fősodratú sajtótermékekben is látszólag verifikált álhírek egyes oltóanyagokról,
például az AstraZeneca állítólagos vérrögképző hatásáról – derül ki az Index.hu csütörtök reggeli összeállításából. Mint írták, bár az Európai Gyógyszerügynökség egyik vezető tisztségviselője, Marco Cavaleri április 6-án az olasz Il Messaggero nevű lapnak adott interjújában azt hangoztatta: véleménye szerint „most már ki lehet mondani, hogy világos, hogy van összefüggés” az AstraZeneca-vakcina és az utóbbi hetekben tapasztalt ritka vérrögképződéses állapot között, az EMA szóvivője később mégis arról tájékoztatott, hogy a jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nem azonosítható specifikus kockázati tényező sem a nemek, sem pedig kor alapján. Mint írták, „a vérrögképződési események gyakorisága a vakcinával oltottak körében nem tűnik magasabbnak, mint az általános populáció körében tapasztalt érték”.

A Brit Hematológiai Társaság tudósai szintén azt hangsúlyozták: egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy az említett komplikációkat az AstraZeneca-oltás okozta volna. Robin Shattock professzor, az Imperial College London kutatója kiemelte, hogy az AstraZeneca vakcinájával beoltottaknál nem gyakoribb a vérrögképződés, mint a lakosságnál általában véve.
A brit–svéd gyógyszercég, valamint az Oxfordi Egyetem közösen kifejlesztett oltóanyaga iránti bizalmat korábban olyan nagy presztízsű sajtóorgánumok is aláásták, mint a Reuters. Az állítólag több beoltottnál tapasztalt vérrögképződésről szóló beszámolókkal elérték, hogy az oltóanyagot számos országban betiltották, köztük Norvégia, Izland, Dánia, Hollandia, Németország, Bulgária, Olaszország, Írország és Franciaország is.
A szenzációhajhász hírekre magyar kutatók is reagáltak. Így Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem virológiai laboratóriumának a vezetője, a koronavírus-kutatási akciócsoport vezetője úgy fogalmazott, hogy az AstraZeneca vakcinájával kapcsolatos híráramlás sokkal inkább egy gyógyszer- és vakcinafejlesztő cégek között kialakult kisebb háború eredménye, nem pedig bármilyen vérrögképződési probléma.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora is hasonló véleményt képvisel. Hangsúlyozta: a szívinfarktus, a stroke, a tüdőembólia vérrögképződésen alapuló gyakori kórképek, amelyek véletlenül is gyakran előfordulnak. Szekanecz Zoltán debreceni immunológus pedig azokra a vizsgálatokra hívta fel a figyelmet, amelyek kimutatták, hogy a koronavírus esetében a tromboembólia kockázata százszorosa annak, mint amit az AstraZeneca vakcinájánál tapasztaltak. A múlt heti kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter is arra kért mindenkit, hogy a gyógyszergyárak közötti konfliktusok sajtóban való megjelenésének ne üljenek föl, mivel ezek mögött a hírek mögött üzleti érdekek is állnak.