György István: Megkezdődött az aktív korúak beoltása

Az elmúlt két hét során az oltási programban az eddiginél is nagyobb ütemet tudtunk diktálni, tegnap estig 2 969 647 első, és 1 250 582 második oltást adtak be az oltóhelyeken – közölte György István államtitkár, az Országos Oltási Munkacsoport vezetője az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján. 

Magyar Nemzet
2021. 04. 13. 12:55
György István Úgy vélte, a korábban meghozott óvintézkedések - mint például az időpontfoglalás, a plexifalak, a maszkviselés, a fertőtlenítő pontok - meghozták eredményüket. Forrás: YOUTUBE.COM / MAGYARORSZÁG KORMÁNYA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

György István elmondta, az eddigi magyarországi átoltottság már komoly haladást jelent a járványból kivezető úton. Hozzátette, természetesen nagyon fontos, hogy továbbra is minden rendelkezésre álló vakcina eloltásával minél többeket be tudjunk oltani. Az európai helyzetet tekintve az államtitkár szerint azt láthatjuk, hogy hazánk más európai országokhoz képest már dupla akkora utat tett meg az átoltottság terén. Kétszer annyi beteg élvez védettséget a betegség súlyos lefolyása ellen. György István elmondta, abban bíznak, hogy ez rövidesen a járványügyi adatokban is éreztetni fogja a hatását.

Az államtitkár arról is tájékoztatott, hogy továbbra is nő az oltásra regisztráltak száma, immár 4,11 millió személy jelentkezett oltásra, és az eddig regisztráltak 64 százaléka már megkapta legalább az első vakcinát.

Az oltási program az elmúlt három hónapban a legveszélyeztetettebb csoportokra koncentrált, az egészségügyi dolgozókra, az idősotthonokban élőkre és dolgozókra, valamint a regisztrált legidősebbekre. Az eddig regisztrált másfél millió 65 év feletti személyből közel 1,4 millióan kapták meg az oltást, akik pedig még nem, azokat is folyamatosan próbálják elérni a háziorvosok – mondta el az államtitkár.

– A három legveszélyeztetettebb csoport oltásán nagy részben túl vagyunk, ma már egyre több praxisban tudják oltani a hatvan év alatti aktív korosztályt is, amely a járvány megfékezése szempontjából nagyon fontos,

ez a korosztály az oltási program legnépesebb csoportja, közülük összesen 2,13 millió 18 és 59 év közötti személy regisztrált az oltásra, és a háziorvosok döntése alapján eddig több mint 800 ezren már meg is kapták az oltást – ismertette György István.

Mint ismert, a háziorvosok számára szakmai ajánlás is készült, hogy mely kockázati, krónikus betegségekkel rendelkezőket sorolják előre. A háziorvosok éppen ezért azokat részesítik előnyben, akik számára a fertőzés súlyosabb kockázatot jelent, de György István hangsúlyozta, mindenkit be fognak oltani, aki kéri az oltást. 1,3 millióan már az aktív korosztályból is várnak az oltásra, nekik is már bármikor csöröghet a telefonjuk és oltásra hívhatják őket.

Az államtitkár mindenkit arra kér, hogy regisztráljon, hiszen mindenkire heteken belül sor fog kerülni.

Újabb lehetőség a pedagógusoknak

Az elmúlt napokban a lakossági oltások mellett a pedagógusok soron kívüli beoltása is megtörtént, húsvét előtt 78 ezer, korábban már regisztrált köznevelésben dolgozó pedagógust, a múlt héten további százezer óvodai, bölcsődei és iskolai dolgozót oltottak be,vagyis ezen csoport nyolcvan százaléka már kapott vakcinát.

György István az operatív törzs tájékoztatóján bejelentette, az Országos Oltási Munkacsoport úgy döntött, hogy

egy harmadik körben újabb lehetőséget ad a soron kívüli oltásra azoknak a bölcsődei, iskolai és óvodai dolgozóknak, akik a behívó ellenére az elmúlt két oltási körben valamilyen okból nem tudtak megjelenni.

Őket még ezen a héten, pénteken, szombaton és vasárnap fogják oltani a kórházi oltópontokon, Pfizer vakcinával. Körülbelül harmincezer főt fognak újra behívni sms-ben, az oltáson meg nem jelent pedagógusokon túl a bentlakásos gyermeknevelési intézményben dolgozókat is hívják.

Az államtitkár hangsúlyozta, a pedagógusok oltása az óvodák és iskolák újranyitásának egyik legfontosabb feltétele, hiszen így a pedagógusok személyesen tudják oktatni a gyermekeket.

További szállítmányok érkeznek

A heti oltási tervet teljes mértékben az szabja meg, hogy mennyi vakcinával tudunk oltatni – mutatott rá György István, hozzátéve: sajnos messze nem annyival, mint amennyivel képesek lennénk. Mint mondta, négyféle vakcina érkezik ma, amelyekből gazdálkodni tudnak: Pfizer, AstraZeneca, Janssen és Szputnyik. A ma érkezett 248 ezer adag Pfizerből 150 ezret a háziorvosok által szervezett regisztráltak oltására használnak a kórházi oltópontokon, harmincezret a pedagógusok soron kívüli, harmadik oltására, a többit pedig második körös oltásokra.

Ma megérkezik a Janssen-vakcina első szállítmánya, amely 28 800 adagot jelent, ezt a honvédségi oltóbuszos oltásokra használják fel, mivel ebből a vakcinából csak egy oltás kell, így a buszoknak csak egyszer kell eljutniuk a kistelepülésekre. Ezen a héten még a katonák második körös oltását is végzik a buszokon, de a jövő héten már újra a lakosság oltásához fogják igénybe venni a buszokat, várhatóan tolna megyei kistelepüléseken – ismertette az államtitkár.

Ma ugyancsak érkezik 28 800 AstraZeneca-vakcina, amely sajnos jóval kevesebb az eredeti tervekhez képest, azonban a gyártó jelentősen csökkentette a vakcinaszállítmányokat. Ezeket a vakcinákat a háziorvosokhoz fogják kiszállítani.

György István azt is elmondta, a szintén ma érkező Szputnyik vakcinákat csak a hatósági vizsgálat után lehet majd kiszállítani az oltópontokra, ahol a korábban már ezzel a vakcinával oltottak második körös oltását fogják elvégezni.

Tetőzik a harmadik hullám

Müller Cecília országos tisztifőorvos mondandóját azzal kezdte, minden igyekezetükkel azon vannak a szakemberek, hogy megszakítsák azt a fertőzési láncot, amely a járvány továbbterjedéséért felelős. Az oltási munkacsoport heroikus munkát végez, a fogékony szervezeteket védik az oltások által. A tisztifőorvos elmondta, sajnos nem számíthatunk arra, hogy a kórokozó veszélye megszűnne a közeljövőben, és nagyon sok múlik azon, hogy milyen fogékonyságú szervezetet talál, a védőoltások segítenek abban, hogy a szervezet kevéssé legyen fogékony a vírussal szemben. Mindegyik vakcina hatásos és biztonságos, ezért nagyon fontos, hogy minden elérhető forrásból, minél nagyobb számú oltóanyagot szerezzünk be. Örömre ad okot, hogy Magyarországon immár nem öt, hanem hat-féle vakcinával olthatunk.

Müller Cecília elmondta, a most érkezett Janssen-vakcina a 18 éven felülieknek adható be, az oltás helyén enyhe bőrpír, esetleg duzzanat jelenhet meg, az oltást követő napon enyhe fejfájás, rossz közérzet, hőemelkedés, láz fordulhat elő, ezért legyen kéznél lázcsillapító. A tisztifőorvos hangsúlyozta, ez egy természetes reakció, amelyek minden oltásnál felléphetnek.

Most már határozottan kijelenthető, hogy tetőzik a harmadik hullám, a hét, illetve tizennégy napos mozgóátlagot figyelembe véve. 1209 fő szorul lélegeztetőgépre.

Müller Cecília arról is beszélt, hogy a médiában megjelenő hírek egy része teljesen ellentétes a valósággal, a kórházakban pontos, lelkiismeretes munka folyik. 272-en hunytak el az elmúlt napon, akik között sajnos fiatalok is vannak.

Egyre több tudományos írás születik az úgynevezett poszt-Covid-szindrómáról, amelyek szerint minden harmadik koronavírus-fertőzésen átesett beteg valamilyen tünetet mutat a fertőzést követően is, és előfordul, hogy még fél évig is fennállnak a tünetek.

Ezeknek egy része pszichés problémákat, a másik részük szervi problémákat jelent, ezért Müller Cecília arra kéri azokat, akik a fertőzésen átestek, de egy hónap elteltével még mindig vannak tüneteik, hogy forduljanak háziorvosukhoz, telefonon kérjenek segítséget, hiszen ők tudják, hogy milyen poszt-Covid ellátó helyre tudják ajánlani őket. Ekkor megtörténik a további kivizsgálás és ha szükség van rá, terápiás kezelést kapnak a betegek – tájékoztatott a tisztifőorvos.

A tegnapi napon a maszkviselési kötelezettség figyelmen kívül hagyása miatt 685 személlyel szemben intézkedtek a rendőrök – erről már Kiss Róbert rendőr alezredes beszélt az operatív törzs tájékoztatóján. Mint mondta, a vendéglátó helyeken a tartózkodás tilalmára vonatkozó szabályok megszegése miatt kilenc személlyel szemben intézkedtek a rendőrök, két vendéglátó üzletet bezártak. A kijárási tilalommal összefüggésben 238, a korridorokon 37 intézkedés történt.

Összesen 43 ezer 532-en vannak hatósági háti karanténban, ebből a tegnapi napon 6257-et rendeltek el – tájékoztatott Kiss Róbert.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.