A WHO jóváhagyta a Sinopharm vészhelyzeti alkalmazását

A beoltott magyarok akadálymentes külföldi utazása irányába tett fontos lépés lehet, hogy a WHO engedélyezte a kínai Sinopharm vakcinájának a veszélyhelyzeti alkalmazását. Gyártási technológiájából adódóan talán a kínai oltóanyag nyújthatja a leginkább teljes körű védelmet, a baloldal mégis agresszív lejáratókampányt indított a már több mint félmillió magyarnak biztonságot adó készítmény ellen.

Munkatársunktól
2021. 05. 07. 17:55
A vaccination syringe and a glass ampoule with a clear liquid on a blue background with the logo of Sinopharm pharmaceutical company.
A vaccination syringe and a glass ampoule with a clear liquid on a blue background with the logo of Sinopharm pharmaceutical company. March 13, Barnaul, Russia.
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóváhagyta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ma a koronavírus ellen kifejlesztett kínai Sinopharm-vakcina vészhelyzeti alkalmazását

– számolt be róla a távirati iroda.

Az egyik leghatékonyabb oltóanyagnak minősülő kínai vakcinát próbálta lejáratni a baloldal, emberéleteket sodorva veszélybe Fotó: MTI/Rosta Tibor

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a lapunknak adott interjúban a minap hangsúlyozta, hogy a Sinopharm-vakcinák beadását követően kialakuló ellenanyagszint mértéke akár a több százszorosa is lehet annak, mint amit egy átfertőzöttséggel megszerezhetünk, ezért a híresztelésekkel ellentétben

jelenleg nincs szükség a kínai oltóanyag harmadik dózisának felvételére.

A szakember azt is leszögezte, hogy

ellenanyagszinttől függetlenül a vakcinák felvétele után mindenkinél kialakul a védettség.

Mint ismert, a hazai baloldal és a baloldali sajtó oltásellenes kampányt épített a kínai vakcina támadására.

Legintenzívebben a DK igyekezett lejáratni a Sinopharm oltóanyagát, több képviselőjük – feltehetően a párt vezetésének utasítására – visszautasította annak felvételét. Egyikük, Penz András néhány héttel ezt követően Covid–19-ben vesztette életét.

Bár a magyar egészségügyi hatóság engedélyezte az oltóanyagot a szükséges vizsgálatokat követően, a baloldal azzal próbálta szabotálni a vakcina alkalmazását, hogy azt az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyásának függvényévé akarták tenni. Eközben jóval több mint félmillió ember kapta meg a kínai vakcinát, s körükben – a többi vakcinát felvevő magyarhoz hasonlóan – töredékére csökkent a Covid-miatti halálozási arány a beoltatlan lakossághoz képest, tehát

ezrek életét menthette meg a Sinopharm oltóanyaga.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter több alkalommal is hangsúlyozta, hogy

a hazai tapasztalatok alapján a kínai vakcina rendkívül hatékony, bizonyos szempontból a Pfizert is megelőzi.

Mivel a Sinopharm oltóanyaga a teljes elölt SARS-CoV–2 vírust tartalmazza, a több helyen is mutálódott koronavírus-variánsok ellen is várhatóan nagyobb hatékonysággal véd majd, mint a más technológiával készült oltóanyagok. Ezt Merkely Béla is hangsúlyozta az említett interjúban. Szavai szerint

a kínai oltóanyagban nemcsak a tüskefehérje található meg, hanem rengeteg másféle fehérje is, amelynek következtében a Sinopharm-vakcina nem kifejezetten egyetlen, hanem sokféle fehérje ellen fejt ki immunválaszt.

A jelenleg elterjedt vírusmutánsok ellen a hazánkban jelenleg alkalmazott összes vakcina megfelelő védettséget nyújt, különböző nemzetközi kutatások szerint.

A külföldi utazások lehetősége kapcsán pedig Gulyás Gergely arról számolt be korábban, hogy államközi megállapodásokkal igyekeznek elérni, hogy a beoltott magyarok nyáron már szabadon mozoghassanak Európában. Szavai szerint

a bilaterális megegyezések például azokra a vakcinákra terjedhetnek ki, amelyeket a WHO jóváhagyott, így ebből a szempontból is kedvező a világszervezet döntése.

A Sinopharm oltóanyagát a Pekingi Biológiai Termékek Intézete (Beijing Institute of Biological Products) készítette el az év elején, és a BBIBP-CorV elnevezésű oltóanyagon a szükséges klinikai vizsgálatokat is elvégezték. Kínában 2020. december 24-én, csütörtökön engedélyezték a védőoltást, és a vakcinát először Bahreinben és az Egyesült Arab Emírségekben kezdték el használni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.