Újabb látványossággal bővült a Városliget

Felavatták a Madárbarátok Tanösvényét a megújuló Városligetben, amelyet a Liget Budapest Projekt keretében átadott Mőcsényi Mihály Botanikus Kert mellett alakítottak ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel együttműködésben. A botanikus kert és a Madárbarátok Tanösvénye fontos missziója, hogy a környező óvodák és iskolák számára szabadtéri környezetismeret és biológia órák színteréül szolgáljon, ezért több, az interaktív és élményszerű tanítást segítő elemet helyeztek el a parkrészben. A kivirágzott botanikus kertet és a tanösvényt elsőként a VI. kerületi Derkovits Gyula Általános Iskola diákjai próbálhatták ki.

Forrás: Városliget Zrt.2021. 06. 11. 9:10
20210610 budapest Liget Budapest Projekt keretében átadott Mőcsényi Mihály Botanikus Kert mellett kialakított Madárbarátok Tanösvényét. havran zoltan magyar nmezet Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A Liget Budapest Projektnek köszönhetően ugyan tavaly év végén már birtokba vehették a látogatók a megújult Mőcsényi Mihály Botanikus Kertet, de a Városliget legkülönlegesebb növényeit felvonultató parkrésze most, a jó idő beköszöntével nyerte vissza igazán a régi fényét, mely szándékaink szerint szabadtéri biológia és környezetismeret órák színteréül szolgál majd a jövőben – hangsúlyozta a Városliget Zrt. vezérigazgatója. Gyorgyevics Benedek elmondta: a növénytelepítésre és az információs rendszer kialakítására éppen ezért különösen nagy hangsúlyt fektettek, hiszen

fontos cél, hogy környékbeli óvodás-iskolás csoportok ellátogassanak ide, és a gyermekek minél több növényfajtával megismerkedhessenek.

Hozzátette: nagy örömükre szolgál, hogy a VI. kerületi Derkovits Gyula Általános Iskola diákjai ellátogattak ide és egy rendhagyó biológia órán megismerkedtek a Városliget flórájával és faunájával.

A Mőcsényi Mihály Botanikus kert megújítása után újra színes, hangulatos közösségi térré vált
Fotó: Havran Zoltán

A vezérigazgató felidézte, hogy a korábban „Kis botanikus kert” néven ismert parkrészen gyógy- és fűszernövények, konyhakerti növények, szőlő, gyümölcs, egynyári virágok, vízi-, mocsári és sziklakerti növények is helyet kaptak. A kert központi elemeként egy esőkunyhó szolgált, de látványosságai közé tartozott a forrás táplálta csobogós vízrendszer és a pergola a két vízmedencével. A Kis botanikus kert ugyanakkor az elmúlt évtizedek során méltatlan állapotba került, feladatát már nem tudta ellátni, elavult és elhagyatott részeibe hajléktalanok költöztek be.

Újra az eredeti nyomvonala mentén kanyarog a területet behálózó, hangulatos patakrendszer
Fotó: Havran Zoltán

A Liget projektben viszont lehetőség nyílt a felújításra, melynek során amennyire csak lehetett, igyekeztek helyreállítani az eredeti állapotokat. Tájékoztatása szerint a teljes rehabilitációnak köszönhetően a Mőcsényi Mihály botanikus kert területe déli irányban megnőtt, a Királydomb felé eső oldalon, a parki sétány pedig egy fasorral beljebb került. A megújult kert egyik sétányán kialakítottak egy lugast, melyhez kiegészítésképpen kerti tipegős útvonal kapcsolódik, segítve a parkrész bebarangolását. Helyet kapott a területen egy különböző felületekből álló KNEIPP ösvény is, melynek mezítlábas használata javítja az egyensúlyérzéket és jótékony hatással van a testtartásra. Újra az eredeti nyomvonala mentén kanyarog a területet behálózó, hangulatos patakrendszer, melyet forrás táplál, és visszatértek a nyílt vizeket és a mocsári élővilágot bemutató medencék is.

Emellett a megújult Mőcsényi Mihály Botanikus kertbe mintegy 335 különböző fajtájú új növényt ültettek el, több mint 35 ezer példányszámban,

az esőbeálló leromlott állapotú épülete helyett pedig egy új, modern épület került, mely vendéglátói, kiszolgálói és ismeretterjesztői funkciót kapott – sorolta.

A botanikus kert fontos missziója, hogy a környező óvodáknak és iskoláknak szabadtéri környezetismeret színteréül szolgáljon
Fotó: Havran Zoltán

Gyorgyevics Benedek végül arra is kitért, hogy a városligeti növényvilág tanulmányozása mellett a diákok a park madárvilágáról is képet kaphattak, amikor kipróbálták a Liget Budapest projekt és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület együttműködésének köszönhetően elkészült Madárbarátok Tanösvényét, amely

tíz állomáson keresztül mutatja be a Városliget változatos madárállományát.

Hozzátette: a hazánkban vadon megtalálható, valamivel kevesebb mint háromszáz madárfaj közül 123 faj városligeti előfordulásáról vannak hitelesített adatok.

A hazai teljes madárfauna 66 százaléka, összesen több mint 270 madárfaj fordul elő Budapesten
Fotó: Havran Zoltán

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.