A népszavazás alkalmas arra, hogy Magyarország megerősítse a pozícióit

– A Brüsszel által indított kötelezettségszegési eljárással szemben az egyetlen eszköz az, ha a magyar nép foglal állást – hangsúlyozta Gulyás Gergely.

Kincses Krisztina-Máté Patrik
2021. 07. 22. 9:19
GULYÁS Gergely
Budapest, 2021. július 22. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezetõ miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében Budapesten 2021. július 22-én. MTI/Bruzák Noémi Fotó: Bruzák Noémi
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az elmúlt hetek eseményeit nehéz másként értelmezni, mint hogy Brüsszel a gyermekvédelmi törvény miatt megtámadta Magyarországot.

A helyreállítási alapról már megegyeztünk, de Brüsszel ezt újranyitotta, azóta is látjuk, hogy milyen nemzetközi sajtókampány és vádak sorozata zajlik hazánk ellen – hívta fel a figyelmet Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón.

Gulyás Gergely hangsúlyozta: az öt népszavazási kérdés alkalmas arra, hogy Magyarország a pozícióit megerősítse. – Legutóbb – emlékeztetett –, amikor a migráció ügyében a néphez fordult a kormány, az a megerősítés elegendő volt ahhoz, hogy a kötelező kvóták Magyarországra erőltetését meg lehessen akadályozni, és

most is úgy gondoljuk, hogy a kötelezettségszegési eljárással szemben, az egyetlen eszköz az, ha a magyar nép foglal világosan állást.

A tárcavezető a népszavazások hazai története kapcsán kiemelte: fontos ügyekben voltak referendumok Magyarországon. Ez elmondható az 1989-es négyigenes népszavazásról, de a NATO- és EU-tagságról szóló referendumról is. Fájdalmas volt, de mégis fontos a 2004-es, kettős állampolgárságról szóló népszavazás, amikor az igenek többségben voltak, továbbá kiemelkedő volt a háromigenes népszavazás is 2008-ban – idézte fel.

Gulyás Gergely továbbá arra is kitért, hogy a helyreállítási alap ügyében a találgatások helyett és ellenére a kormány továbbra is tárgyal.

Tájékoztatása szerint tegnap arról született döntés, hogy a helyreállítási alaphoz a költségvetést megteremtik, a pályázatokat kiírják.

– Ha belegondolunk, hogy legutóbb másfél év volt, amíg a költségvetés szerkezetéről meg tudtunk egyezni, lehet, hogy most előbb zöld ágra tudunk vergődni – tette hozzá.

A miniszter hangsúlyozta: semmi köze a jogállamisági kérdéseknek a helyreállítási alap aláírásához. Tájékoztatása szerint az Európai Bizottság elnökének három időpontot ajánlottak fel, hogy ez ügyben ellátogasson Magyarországra, de a gyermekvédelmi törvény elfogadása után lemondta a találkozót.

A delta variánst komolyan kell venni

A miniszter a delta variánssal kapcsolatban közölte, hogy

a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) újabb tizenegy személynél delta vírusvariáns jelenlétét igazolta, ami azt jelenti, hogy eddig összesen huszonhárom főnél a delta, két főnél pedig a gamma variánst mutatták ki Magyarországon.

– Minden eredmény azt mutatja, hogy a delta variáns terjedése agresszivitásában sokszorosa az eddig ismert vírusoknak, védettséget ellene az oltások jelentenek – jelentette ki a miniszter, továbbá emlékeztetett, hogy Magyarországon összesen hatféle oltóanyag áll rendelkezésre, augusztus elsejétől pedig már a harmadik oltás felvételére is lehetőség lesz, ami a szakvélemények szerint az első kettőhöz képest más típusú szérummal kellene hogy történjen. Azt is elmondta, hogy a harmadik oltásokról még augusztus elseje előtt megkapják a háziorvosok az iránymutatást.

Gulyás Gergely rögzítette: természetesen minden nagykorú magyar állampolgár dönthet arról, hogy beoltatja-e magát, de el tudja képzelni, hogy egy munkáltató bizonyos területeken kötelezővé teheti az oltást. Elmondása szerint

elsősorban a vendéglátás és a szolgáltató szektorban indokolt a kötelező oltás kérdése, de ugyanez a helyzet az oktatásnál is.

Hozzátette: jelenleg nincs országos protokoll arra, hogy a kismamák megkaphatják-e a harmadik dózist.

A miniszter továbbá felhívta a figyelmet, hogy a delta variánst már most is komolyan kell venni, mivel vannak olyan országok, ahol robbanásszerűen nőnek az esetszámok. Véleménye szerint a magas átoltottság miatt ez nálunk később és lassabban jöhet, de valószínűleg lesz negyedik hullám.

Gulyás Gergely szerint a kötelezettségszegési eljárással szemben az egyetlen eszköz a magyar nép akarata
MTI/Bruzák Noémi

A gazdasági célokról szólva Gulyás Gergely közölte, hogy jó esély van arra, hogy Magyarország megtartsa a prognosztizált növekedést, de a járvány miatt nehéz biztos becslést adni. A gyümölcsök és zöldségek áremelkedése kapcsán a a miniszter kijelentette: mindenki, aki a mezőgazdaságban dolgozik, a következő évek nyertese lesz. Sajnos az időjárás kiszámíthatatlan, ilyenkor emelkednek a gyümölcs- és zöldségárak, azonban középtávon mérséklődni fognak – tette hozzá.

Mindössze hisztériáról van szó

Tájékoztatása szerint a kormányülésen nem esett szó a Pegasus-ügyről, ugyanakkor jelezte: az ügy kapcsán mindössze hisztériáról van szó, ami jól illeszkedik a jelenlegi nemzetközi, Magyarország lejáratására is irányuló törekvésbe.

Elmondása szerint az, hogy milyen eszközöket használ titkos adatszerzésnél az állam, nem nyilvános adat. – A nemzetbiztonsági törvény pontosan szabályozza az adatgyűjtés jogi kereteit. Mi olyat nem csinálunk, mint ami Barack Obama elnöksége alatt történt, amikor az Egyesült Államok titkosszolgálata a német kancellárt hallgatta le – közölte a miniszter.

Azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány cselekvési tervet nyújtson be, megerősítette: a jogszerűségre az a garancia, hogy vannak törvényeink, amit a magyar állam 1995 óta alkalmaz. Hogy ezenkívül szükséges-e változtatni, azt a Belügyminisztérium dönti el, de a jelenlegi mondvacsinált hisztéria kapcsán nem indokolt.

– Mi politikai állásfoglalás miatt senkit nem hallgatunk le

– szögezte le a miniszter. – Titkos információgyűjtés csak bűncselekmény gyanúja miatt alkalmazható, és szigorú protokoll vonatkozik rá – tudatta.

Kérdésre válaszolva továbbá közölte: a Nemzetbiztonsági Tanácsnak normális rendben vannak ülései, de jelenleg ennek rendkívüli összehívását nem látják indokoltnak. A Nemzetbiztonsági Bizottság ugyanakkor össze fog ülni, ahol az ellenzéki képviselők feltehetik a kérdéseiket a Pegasus-ügyben. Itt a képviselők jogosultak titkos információkat is megtudni – tudatta Gulyás Gergely, hozzátéve: minden esetet külön-külön kell megvizsgálni. A tárcavezető azt is megerősítette, hogy a Belügyminisztérium vagy az illetékes szolgálat utánanéz annak, hogy történt-e szabálytalanság.

A Karácsony Gergely és kormány közös népszavazásáról a miniszter elmondta, ezeket nem lehet egy időpontban megtartani, de egyébként a köztársasági elnök hatásköre a népszavazás időpontjának kiírása, személy szerint viszont azt szeretné, hogy minél hamarabb legyen a voksolás. Gulyás azt is rögzítette, hogy

a gyermekvédelmi népszavazást még azelőtt elkezdte tervezni a kormány, mielőtt a Pegasus-ügy kipattant volna,

majd megjegyezte, nem számít atrocitásokra a népszavazási kampány során.

Minden szavazat számítani fog

A hazánk ellen indított kötelezettségszegési eljárásról szólva hangsúlyozta: az Európai Bizottság létező magyar jogszabályokat támad meg, ezért nemet kell mondani arra, hogy a brüsszeli testület a hatályos magyar jogszabályt megváltoztassa. Gulyás Gergely ismét utalt arra, hogy a gyermekek védelméről szóló törvény a homoszexuális mellett a heteroszexuális tartalmakat is korlátozza.

– Egy felnőtt ember pontosan tudja, hogy neki milyen a szexuális orientációja és azzal nekünk nincs dolgunk, de az LMBTQ-aktivistáknak nincs helye az iskolákban, mivel a gyermeknevelés elsődlegesen a szülő feladata

– húzta alá, megerősítve, hogy a gyermekvédelmi népszavazáson minden szavazat számítani fog és bármilyen eredmény esetén jelentést fog hordozni.

A népszavazás sikere esetén – folytatta – három évig nem lehet megváltoztatni az elfogadott gyermekvédelmi törvényt. Ennek kapcsán emlékeztetett, van olyan baloldali párt, amelyik a gyermekvédelmi törvényt megszavazta, de most a referendum ellen kezdett kampányba.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter jelezte: európai színtéren a népszavazással kapcsolatban a kormánnyal szembeni gyűlöletkeltést lát. Szerinte akkor válna okafogyottá a népszavazás, ha az EB visszavonná a Magyarországgal szembeni kötelezettségi eljárást. Jean Asselborn kijelentéséről, miszerint Magyarország EU-tagságáról kellene népszavazást tartani, a politikus úgy fogalmazott: primitív módon nyilatkozott a luxemburgi külügyminiszter.

Cseh Katalin ügyével kapcsolatban megjegyezte: ha nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában a kérdéses összegeket, azzal mindenképpen foglalkozni kell majd.

Gulyás Gergely arról is szólt, hogy

fontos megkérdezni a budapestieket arról, hogy legyen-e Fudan Egyetem, így erről is lehet tartani referendumot.

– Van mód budapesti népszavazásra – tette hozzá.

A hétvégi Pride-dal kapcsolatban végül elmondta: a rendőrség mindenkit professzionális védelemben fog részesíteni, ami 2006-ban például, Gyurcsány Ferenc idején, nem volt elmondható.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.