Szegregált bölcsődét akar Vác baloldali városvezetése

Harmincöt éve működik sikerrel Vácon a Baba utcai bölcsőde programja, amelyben ép és speciális nevelési igényű gyerekek nevelkednek együtt. A város balliberális vezetése tavaly szeptemberben új intézményvezetőt nevezett ki, és ezzel megkezdődött a gyerekek szétválasztása. Ez sokuknál a fejlesztés visszaesését okozta. A szülők dühösek.

Kerékgyártó György
2021. 07. 09. 7:45
Matkovich Ilona balliberális polgármester azt írta: a szakvéleményeket továbbította a Baba utcai bölcsőde vezetőjének. Fotó: Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz hónap bizonytalanságból és a gyerekek kiszolgáltatottságából lett elegük a váci szülőknek, amikor július 6-án tiltakozó felvonulást szerveztek a Baba utcai bölcsőde előtt. Az ügy előzménye, hogy a baloldali vezetésű váci önkormányzat tavaly ősszel új vezetőt nevezett ki a patinás és sikeres intézmény élére, aki azonnal megkezdte a nevelési rendszer átalakítását, és ezzel egy év alatt súlyos károkat okozott a gyerekeknek és a családoknak.

A Baba utcai bölcsődét 1965-ben hozták létre, majd húsz évvel később, 1986-tól vált a hazai nevelés egyik úttörő intézményévé: egy akkori országos kísérletbe bekapcsolódva speciális nevelési igényű gyerekeknek alapítottak csoportot, lehetővé téve, hogy e csoportok növendékei egyre több időt töltsenek együtt az úgynevezett ép gyerekekkel. Ez rendkívül kedvező hatással volt valamennyi gyerekre; a kísérletből modell lett, a váci intézményt szerte az országban ismerték, a Pest és Nógrád megyei családok pedig érdeklődve keresték.

2020 közepén azonban minden megváltozott azzal, hogy a Matkovich Ilona vezette város új intézményvezetőt nevezett ki. Kárpáti-Kelemen Katalin, a szülői érdekvédelmi fórum képviselője a Magyar Nemzet érdeklődésére így emlékezett vissza a fordulatra: – Tavaly költöztünk Vácra, és nagyon sok jót hallottunk az intézményről. Szerettük volna, ha a gyerekünk ide járhat – mondta. – Júliusban az újonnan kinevezett intézményvezető tartott nekünk egy tájékoztató értekezletet, de ekkor még nem említette, hogy változásokat tervez.

Augusztusban levelet kaptunk, amelyben értesítettek, hogy megszűnik a részleges integráció rendszere.

Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy a négy csoportba járó, speciális nevelési igényű kicsiknek a korábbi csoportszobákból egy másik épületszárnyba kellett költözniük, és

erősen korlátozták, mikor és hogyan találkozhatnak az ép gyerekekkel. Pedig addig az intézmény sikerét éppen az adta, hogy a közös játék, együttlét fejlesztő módon hatott valamennyi gyerekre.

– A szülők, a nevelők, a konduktorok, mindenki arról számol be, hogy a szétválasztás rendkívül rosszul hatott a speciális nevelési igényű gyerekekre – mondta lapunknak Kárpáti-Kelemen Katalin. – Lelassult a fejlesztés, sokaknál pedig évek óta nem észlelt problémák jöttek újra elő – tette hozzá.

A Baba utcai intézmény a hazai pedagógia egyik zászlóshajója volt egészen 2020-ig Fotó: Mirkó István

Az intézményvezető elsősorban arra hivatkozott, hogy az úgynevezett részleges integráció törvényt sért. A szülők nem értik, mindez miért nem jelentkezett évtizedeken át problémaként, illetve azt is megkérdezték a vezetőtől, ha nem is találkozhatnak a gyerekek az ép növendékekkel, miért nem lehetnek egy szomszédos csoportszobában, miért kellett őket teljesen külön költöztetni? A szülők végül a kormányhivatalhoz fordultak jogorvoslatért, amely megállapította, hogy a részleges integráció nem törvénybe ütköző.

– Ez végképp kiborította az intézményvezetőt. Tartott egy újabb értekezletet, és

ekkor kezdett el becsmérlően beszélni a speciális nevelési igényű gyerekekről

– mondta Kárpáti-Kelemen Katalin.

A szülők közben az önkormányzatot is felkeresték, rákérdeztek az intézményvezető alkalmasságára, de egészen addig, amíg ki nem derült, hogy a sajtóhoz fordulnak, választ sem kaptak. Ez vezetett a nyilvános tiltakozáshoz.

– Számunkra az a legfurcsább, hogy az intézmény új vezetője nem a semmiből jött.

Évek óta itt dolgozott, és amíg vezetői beosztásba nem került, nem jelezte, hogy gondja van a bölcsőde működésével

– mondta a szülők képviselője. – A gyerekek tíz hónapja élnek a bölcsődében elkülönítve, lenézve. A legkevesebb, amit elvárunk, hogy ismerjék be a vezető alkalmatlanságát, vonják felelősségre az intézményvezetőt és kérjenek nyilvánosan bocsánatot!

Szerettük volna megtudni az intézmény vezetője, Sívóné Cseh Katalin véleményét is, de a csütörtök esti lapzártáig nem sikerült elérnünk.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.