A 2019-es Európai lakossági egészségfelmérésen (ELEF2019) alapuló elemzés szerint bár az orvosi ellátást igénylők aránya nem változott az elmúlt évtizedben, jelentős csökkenés mutatkozik a kórházban töltött időtartamot illetően. Mint kiderült,
míg 2009-ben még átlagosan évi tizenöt napot töltöttek a fekvőbeteg-ellátási intézményekben azok, akik kórházi ellátásra szorultak, 2019-ben ez tíz napra csökkent.
A kórházban töltött átlagos idő mérséklődésével ugyanakkor párhuzamosan nőtt a szakorvosi konzultációk átlagos száma is, a felmérést megelőző 12 hónapban pedig a mozgásszervi problémákkal foglalkozó szakemberekhez fordultak leggyakrabban az emberek.
Gyakoribbak a rutin szűrővizsgálatok
2009 és 2019 között szintén pozitív változás figyelhető meg a vérnyomás-, koleszterinszint- és vércukorszintmérés tekintetében is, ugyanis ezek a rutin szűrővizsgálatok a lakosság egyre nagyobb hányadát fedték le.
Míg 2009-ben a lakosság 71, 5 százaléka, addig 2019-ben már a 77,7 százalékuk vett részt vérnyomásmérésen. A koleszterinszint-mérés részvételi aránya a vizsgált tíz évben 44,9 százalékról 60,1 százalékra nőtt, a vércukorszintmérésen résztvevők száma pedig 50,2 százalékról 62,2 százalékra emelkedett. A személyes döntést igénylő vizsgálatoknál viszont nem ilyen egyértelmű a helyzet, mivel 2009-hez képest csak a méhnyakrákszűrésen résztvevők aránya mutatott emelkedést.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy
Magyarországon az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által javasolt rákszűrési programok (méhnyakrák-, emlőrák-, vastag- és végbélrákszűrés) is minden célcsoportba tartozó állampolgárnak ingyenesen biztosított, sőt a tüdőszűrés kapcsán is jelentős előrelépések történtek.
Elégedettek a háziorvosokkal
A felmérés során a tb-finanszírozott ellátások közül tízből nyolc válaszadó a háziorvosi és a házi gyermekorvosi ellátást értékelte a legmagasabbra.
Tízből heten a sürgősségi mentőszolgálat munkájával is elégedettek, ráadásul 2009-hez képest ennek az ellátási formának javult leginkább a megítélése.
A lakosság kétharmada a fogászati ellátással is elégedett, a járóbeteg-ellátásban nyújtott szakorvosi ellátásról, az otthoni ellátásról és a betegszállításról pedig tízből hat fő vélekedik pozitívan. A magánellátások körében a fogászati ellátás értékelése a legmagasabb, ezt követi a szakorvosi ellátás, és csak harmadik a sorban a háziorvosi ellátás.
A KSH összefoglaló elemzése arra is rámutat, hogy a nők rendszerint nagyobb arányban veszik igénybe az egészségügyi ellátásokat, mint a férfiak. Ez különösen a 18‒34 éves korosztályra igaz, ahol a férfiaknál kiugróan alacsony az orvoshoz fordulás aránya.
A KSH teljes elemzése IDE kattintva érhető el.