A Magyar Zene Háza különleges, összetéveszthetetlen látványa mögött – amelynek ihlető forrásaként a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem híres szecessziós épülete, valamint a magyar zene és zeneoktatás világszerte elismert tradíciója szolgált – Magyarországon eddig nem látott tervezői és mérnöki megoldások sorozata húzódik meg.
Az emblematikus intézmény tervezése során
a japán sztárépítész, Sou Fujimoto nagy hangsúlyt fektetett az épület és a park harmóniájára, valamint az intézmény funkcionális összetettségére is.
Ennek megfelelően a Magyar Zene Háza hármas – kiállítási, előadó-művészeti, oktatási – funkciója építészetileg is jól elválik: míg a koncert- és az előadóterem, valamint a szabadtéri színpad a városligeti park szintjén helyezkedik el, addig a kiállítóterek a föld alatt, az oktatási és kutatási helyiségek pedig az emeleten, a ház „lebegő kalapjában” találhatók. A Magyar Zene Háza három fő funkciója három szinten kap helyet, melyeket tizennégy tonnás csigalépcső köt össze.
A belső kialakítás mellett az épület organikusan hullámzó, lyukakkal áttört tetőszerkezete is építészeti bravúrnak számít. Sou Fujimoto a Magyar Zene Háza különleges, lebegő formájú tetejét a hang rezgésének vizuális képéből, a hullámból kiindulva formálta meg.
A játékos hullámzással vastagodó, majd elvékonyodó tetőzet végig a városligeti lombkoronaszint alatt marad, így a ház harmonikusan beleolvad a természetbe.
A tetőzetben szinte nincs két párhuzamos elem, nincs derékszög, a felületét csaknem száz, egyedi tervezésű nyílás töri át, melyek egy részén átbújnak a ligeti fák, más részük pedig arra szolgál, hogy bevezessék a fényt az épület belsejébe.
Ez a zöldmegoldás segíti a belső terek megvilágítását és a különleges atmoszféra megteremtését.
A világ egyik legfigyelemreméltóbb kortárs épületének tartott intézmény komplex zenei beavatóhelyként működik majd, ahol
koncerteket, zenei kísérleteket, zenepedagógiai foglalkozásokat, interaktív zenetörténeti kiállításokat tartanak, tehát a zene hallgatásának és kipróbálásának megannyi lehetőségét garantálja a látogatóknak.
Az állandó kiállítás átfogó zenetörténeti képet fog adni Európa és benne hazánk zenetörténetének legfontosabb állomásairól, az időszaki kiállítótérben pedig elsőként az elmúlt fél évszázad magyar könnyűzenéjének történetét feldolgozó tárlat várja majd a közönséget.
Mint ismert, a Liget Budapest projekt részeként megvalósuló Magyar Zene Háza
elnyerte 2019-ben az Európa legjobb középülete díjat, majd a Legjobb nemzetközi középület díjat is. Tavaly pedig a Világ legjobb zenei célú ingatlanfejlesztése díjat érdemelte ki az amerikai Music Cities Awardson.
Üzenet a jövőnek
A beruházás sikereinek apropóján február 26-án a Magyar Zene Házában időkapszulát helyeztek el – amely többek között a Magyar Nemzet aznapi lapszámát tartalmazta – az intézmény építészeti és kivitelezési dokumentációival. A Liget Budapest projekt miniszteri biztosa akkor kijelentette: a Magyar Zene Háza a maga nemében az egész világon egyedülálló. Baán László hangsúlyozta: a létrejött zenei beavatóintézmény arra született, hogy örökké Magyarország szolgálatában álljon.