– Eddig idén mintegy hatvanezer embert tartóztattak fel, aki illegálisan Magyarország területére akart lépni. Tavaly az azonos időszakban mintegy 19 ezren próbálkoztak
– közölte Bakondi György szerda reggel az M1 aktuális csatornán, hozzátéve: ebben az időszakban 560 ember ellen indult büntetőeljárás embercsempészés miatt, míg tavaly ez a szám 220 volt.
A minsizterelnök belbiztonsági tanácsadója felhívta a figyelmet arra, hogy már az afgán helyzetet megelőzően is jelentős, a tavalyihoz képest erőteljesebb nyomásnak volt kitéve a magyar határ és az azt őrző rendőri és katonai erők. – Már most mintegy felerészben afgánok érkeznek, akik nagyobb csoportokban közelítik meg a zöldhatárt – hangsúlyozta.
A szakértő kitért arra is, hogy az olasz partokon harminc százalékkal nőtt az érkező illegális bevándorlók száma, gyakori, hogy 600-800 ember egyszerre érkezik hajóval. Továbbá kedden mintegy százötvenen rohamozták meg a spanyol–marokkói határt, és legalább ötvennek sikerült átjutnia az ottani határszakaszt védő, hat méter magas kerítésen.
A tanácsadó kiemelte, hogy a görög szigeteken megállították ugyan a beáramlást, de a balkáni útvonal elég telített: a migránsok feltorlódtak például a boszniai–horvát, a szerb–magyar vagy a szerb–magyar–román hármas határon.
Bakondi György a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta azt is, hogy az afganisztáni helyzet meglepte a nyugati vezetőket, hiszen a jelentős anyagi forrásokból kiképzett és felszerelt afgán biztonsági erők nem tudtak, illetve nem akartak ellenállni a táliboknak.
– Ez mindenképpen azt jelzi, hogy azok a politikai elgondolások, amelyek a demokrácia afganisztáni bevezetésével, az önvédelmi készség magas szintjével altatták el az európai és az egyesült államokbeli politikai vezetést, nagyon messze voltak a realitástól
– jelentette ki a szakértő.