Már magyar börtönben tölti a korábban elkövetett bűncselekmények miatt kiszabott jogerős börtönbüntetését H. Ernő.
Az unokázós csalómaffia egyik irányítójának tartott férfit tavaly november 10-én nemzetközi körözés alapján fogták el a brit hatóságok, kiadták hazánknak, és augusztus 18-án Budapestre szállították a magyar nyomozók.
Erről Nagy-Kovács Dávid őrnagy, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) nyomozó főosztályának vagyonvédelmi alosztályvezetője számolt be szerdán a rendőrség Teve utcai központjában.
A BRFK 2018-ban külön nyomozócsoportot hozott létre az akkoriban elszaporodó unokázós csalások felderítésére. Ez a nyomozócsoport azonosította 2019-ben azt a két magyar bűnszervezetet, amelyet az Egyesült Királyságból irányítottak. Mellettük összekötőkből, szervezőkből, futárokból álltak a szervezetek.
A csalók a bűncselekmények elkövetésére ugyanazt a módszert használták;
a sértetteket a szervezet egyik irányítója hívta fel – legtöbbször egy angliai telefonszámról –, és a beszélgetés során az időskorúak rokonának adta ki magát. Volt, hogy a telefonáló azt állította: balesetet okozott, és a kár megtérítéséhez azonnal pénzre van szüksége. A másik bevált módszerük az volt, hogy az álrokon azzal hívta fel az idős embereket: egy kétes ügy vagy tartozás miatt fogva tartják, és akkor engedik szabadon, ha a kért összeget kifizeti a fogvatartóinak.
Az álrokon, hogy elkerülje a közvetlen találkozásokat, meggyőzte a sértetteket, hogy ő maga nem tud elmenni a pénzért, hanem egy ismerősét küldi érte. Az idősek lakcímére ezután egy futárt irányítottak, aki a pénzt, ékszereket átvette, majd a csomagot továbbadta annak a bizalmi körnek, amelynek tagjai a pénzt elosztották, illetve eljuttatták a szervezet irányítóinak.
A bűnszervezet irányítói először családtagjaikat vonták be futárnak, azonban a sorozatos rajtaütésekkel a futárként foglalkoztatott rokonok megfogyatkoztak, a szervezők pedig egyre tágabb ismeretségi körökből verbuváltak futárokat; a legidősebb futár a 74 éves J. László volt, aki egy idős nőtől húszmillió forintot szerzett meg, őt a nyomozók a pénzátadás után elfogták, és a rekordösszegű kicsalt pénzt hiánytalanul visszaadták a sértettnek. Egy másik futár elébe ment elfogásának, 2020 szeptemberében feladta magát a rendőrségen, miután hallott a sorozatos rajtaütésekről.
A nyomozók az Egyesült Királyságból irányított két szervezet tagjai közül összesen 82 csalót; 63 futárt, tizenkét irányítót és hét szervezőt fogtak el.
Az egyik bűnszervezet vezetőit, N. Csabát, L. Máriát október 1-jén, H. Ernőt és H. Marinát 2020. november 10-én fogták el az Egyesült Királyságban; H. Ernőt múlt héten kiadták hazánknak, és magyar nyomozók haza is hozták. A H. Ernő vezetésével működő 21 tagú bűnszervezethez 33 rendbeli csalás, illetve bűnszervezetben elkövetett pénzmosás köthető. A szervezet működése során mintegy 47 millió forint kárt okozott, melynek mintegy egyötöde térült meg az elfogások során talált vagyonok révén – közölte az őrnagy.