A Szent István-bazilikában 2018 karácsonyán odalépett hozzám Erdő Péter bíboros úr azzal, hogy a liturgiát lefordították lovári nyelvre, amellyel kellene valamit kezdeni. Későbbi találkozásaink során mindkettőnkben megerősödött az elhatározás, hogy megzenésítsük a szöveget
– nyilatkozta lapunknak a lovári mise megvalósítását koordináló hegedűművész, Lakatos György.
A Le Devleske (Istennek) című, a szentmise állandó, a hívek által énekelt részeit tartalmazó zeneművet Oláh Patrik Gergő szerezte, és a bazilikában szerdán tartott nagy sikerű bemutató előadásában közreműködött a Belvárosi Ferences Kántorátus, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar kamarazenekara, a Grazioso, Farkas Rózsa, Liszt Ferenc- és Artisjus-díjas cimbalomművész, Szőke Nikoletta és Takács Nikolasz énekesek. A bemutatón Alpaslan Ertüngealp vezényelte a darabot.
– Fontos szempont volt az úgynevezett kávéházi cigányzene és a magyar népzene megjelenítése, amelyek szervesen kapcsolódnak egymáshoz. Így vannak a darabban magyaros motívumok és a kávéházi cigányzenére hajazó zenei struktúrák is, de sok más népcsoport zenei identitása is hatott a műre
– hangsúlyozta Lakatos György, aki beszámolt arról is, hogy a szólisták, a zenekar és a kórus is rengeteget készült, külön-külön mindenki megtanulta a saját maga szólamát, és csak az elmúlt napokban indult el a közös próbafolyamat.
– Hegedűművész, tanárember vagyok, a családom mindig is római katolikus volt. Eszerint éltek az őseim, és így hagyták el ezt a világot. Ez a mostani előadás megerősítése az én vallásosságomnak, és segíthet bemutatni, hogy népcsoportunk, a cigányság mennyire sokszínű – fejtette ki Lakatos György, aki reméli, hogy a lovári mise bemutatása talán segíthet csökkenteni a negatív sztereotípiákat is, hiszen – mint fogalmazott – „a zene hidat képez ember és ember között”.
A Szent István-bazilikában szerdán koncert formájában elhangzó zeneművet a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson, szeptember 9-én a Hungexpón szentmisén, liturgikus keretek között is hallhatják majd a hívek.
Lakatos György azt is elmondta lapunknak, hogy született a műből egy orgonaverzió is, ha tehát egy templom igényt tart rá, nyugodtan a műsorra tűzhetik a lovári misét, hiszen annak zenéje a gregoriánból fakad, így abszolút befogadható és énekelhető a zenei kultúra iránt érdeklődő emberek számára.