Azzal azért számoltunk, a QR kódos megoldás magában rejt némi kockázatot
– válaszolta a Népszava kérdésére az ellenzéki előválasztást lebonyolító aHang kampányigazgatója, ezzel magyarázva az érvénytelen szavazatok magas arányát.
Hajdú Gergő szerint mivel a választási csalások hatékonyabb megelőzése érdekében nem akartak pecsétes szavazólapokat használni, ezért vezették be egy teljesen új technológiai megoldásként a QR-kódos azonosítást.
A kampányigazgató kiemelte, hogy ez a technológia tökéletesen működött, ugyanakkor a szavazatokat gyűjtő aktivisták esetenként nem olvasták be a QR-kódokat, így a szavazólapokat a szavazatszámlálók nem tudták beazonosítani és hitelesíteni sem
– magyarázta.
Elmondása szerint hozzá nem érkezett olyan információ, hogy a QR-kódok beolvasására használt laptopok nem tudták volna beolvasni a jeleket, ugyanis erre a gépek fel voltak készítve. Olyan viszont kétségtelenül előfordult – fűzte hozzá –, hogy a teljesen új tabletek kamerájáról az elején elfelejtették eltávolítani a fedést, de ezt gyorsan orvosolták.
A Magyar Nemzet is beszámolt róla, hogy az ellenzéki előválasztásra leadott szavazatok között nagyon sok az érvénytelen voks. A Népszava összesítése szerint
az első nekifutásra összeszámolt 293 771 szavazat közül 16 166 bizonyult érvénytelennek, ami az összes szavazat mintegy 5,5 százalékát teszi ki, néhány választókerületben pedig ennek a dupláját vagy akár a többszörösét is meghaladta az érvénytelen szavazatok aránya.