Zoltai Gusztáv 86 évet élt.
A Mazsihisz megemlékezésében kiemelte: „aki kisgyerekként élte túl azt, ami 1944-ben történt, esélyt sem kapott rá, hogy lelki sebei valaha is begyógyulhassanak. Aki kilencévesen érti meg, hogy meg akarják a puszta születése miatt ölni […], többé nem tudhat bízni már semmiben. Ő is meggyilkolt lelkű gyerek maradt mindig.”
Mint írták, a zsidó közéletben a ’80-as években tűnt fel újra, ötvenen túl, és negyedszázados ténykedése minden kétséget kizáróan önálló és hosszú fejezete lesz a magyar zsidó intézmények történetének, a rendszerváltás környéki és utáni Magyarország életének általában is emblematikus figurája volt.
Akik a szervezeten belüli kritikusai voltak, azok sem tagadták ügyességét, személyisége sajátos karizmatikus varázsát és azt, hogy volt benne személyes kedvesség, készség az együttérzésre, személyes segítőkészség, hogy volt benne valami érzelmes szolidaritás a kiszolgáltatottakkal – tették hozzá.
„Egy sokat szenvedett nemzedék különösen sokat szenvedett tagja volt, leljen vigaszt az Örökkévaló közelségében lelke. Lehessen a szüleivel újra, immáron mindörökké az Eljövendő Világban!” – írták.
Zoltai Gusztáv végső búcsúztatása hétfőn délben lesz a Kozma utcai zsidó temetőben. A gyászszertartáson Báruch Oberlander rabbi mond búcsúbeszédet.
Borítókép: Zoltai Gusztáv 2018. január 16-án (MTI/Máthé Zoltán)