A 2015-ös migrációs válság kirobbanása után a baloldal teljesen egyértelművé tette, hogy a migráció pártján áll. Gyurcsány Ferenc akkor többek között azt hangoztatta, hogy „a bevándorlás egy álprobléma”. Szerinte „Magyarországnak kifejezetten javára válna, ha befogadná a bevándorlókat”.
Az első években folyamatosan jelentékteleníteni próbálták a tömeges illegális bevándorlás veszélyét, és feleslegesnek nevezték a védekezést, főként a határkerítést.
– A legrosszabb ösztönökre épít a kormány, amikor kerítést akar húzni a határra – hangoztatta 2015 nyarán Gyurcsány Ferenc.
Bár már akkor nyilvánvaló volt, hogy óriási migrációs hullám veszélyezteti Magyarországot, Gyurcsányék megpróbálták ezt elhazudni. Többször is „kormányzati gumicsontnak” nevezte a fizikai határzárat a DK vezetője, az ATV-nek 2015 júliusában úgy fogalmazott, hogy „látványos és hangulatformáló kerítést építeni, de ez semmit nem fog megoldani”.
Gyurcsány a védelmi vonal felállítását követően is kitartott álláspontja mellett, és az InfoRádiónak 2015 októberében azt mondta, hogy a kerítés nem hatékony megoldás, és ha mindenképpen bele vagyunk szeretve, mert kell egy erős szimbólum, akkor le kell zárni a határt jelentős szakaszokon, de ki kell építeni három-négy, nagy tömeg átlépésére alkalmas állomást.
Ehhez képest a 2018-as kampány előtt egy rendezvényen elismerte, hogy a kerítés az emberek számára egy nagyon erős szimbólum.
Az emberek fejében ez a biztonság szimbóluma lett, ezzel számolni kell. Éppen ezért ma azt mondani, hogy a kerítést le kell bontani, politikai öngyilkosság volna. És én nem szeretnék öngyilkos lenni. Helyette a már meglévő kerítést használni is lehet a szabályozott beengedés eszközeként, ha mögötte egy humánus rendszer áll
– magyarázta Gyurcsány.
Az ATV műsorában később, 2019 szeptemberében elismerte, hogy korábban még a határzár lebontása mellett érvelt, de szerinte 2015-ben még más volt a helyzet. – A kerítés mára jelképpé vált, és szimbólumokkal nem kell küzdeni – indokolta Gyurcsány Ferenc a 180 fokos fordulatot. A baloldal vezérének és feleségének álságos migrációs politikáját az is jól illusztrálja, hogy
Dobrev Klára 2019. augusztus végén azt mondta: nem támogatja, hogy Magyarország pénzt kapjon az uniótól a határvédelemre.
Szintén Gyurcsány feleségétől származik az a kijelentés, hogy „ha Orbán Viktor az ufók ellen lázítana, akkor ma Magyarországon az emberek többsége az ufóktól félne”. Dobrev ezt az ellenzéki pártok listavezetőinek kerekasztal-beszélgetésén mondta az európai parlamenti választási kampányban, hozzáfűzve, hogy
a bevándorlás nem több egy »zseniális kommunikációs trükknél«.
Gyurcsányék nem szavazták meg a migránsok betelepítését meggátló alkotmánymódosítást sem, sőt a betelepítési kvóta mellett gyűjtöttek aláírásokat. A migránskvóták elleni népszavazást is bojkottálták 2016-ban. Az uniós vezetők a mai napig sem mondtak le a bevándorlók kvóták szerinti elosztásáról a tagállamok között, és fennáll a veszély, hogy egy baloldali fordulat után az új kormány engedne Brüsszelnek.
Főnökéhez hasonló kommunikáció pályát követett Karácsony Gergely főpolgármester, aki Gyurcsány Ferenc hatalmi játszmájában ismét főszerepet tölt be miniszterelnök-jelöltként.
– Semmiképpen se épüljön meg a határ menti kerítés – jelentette ki Karácsony még 2015 májusában az ATV műsorában. A Párbeszéd elnöke egyébként sem titkolta, hogy szívesen látná a bevándorlókat Magyarországon. Miután a kormány bejelentette a kerítés felállítását, pártja nevében azt posztolta a közösségi oldalára: „meggyőződésünk, hogy egy sokszínű, különböző kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező közösség erősíti és előreviszi Magyarországot.” Emlékezhetünk arra is, hogy Karácsony Gergely egyik ötlete volt a migránsokat használaton kívüli laktanyákban való elhelyezése.
A budapesti polgármester egyébként még a 2018-as parlamenti választás előtt, az MSZP–Párbeszéd kormányfőjelöltjeként is úgy fogalmazott, hogy
nem építette volna meg azt a „nyamvadt kerítést”, aminek a felállítását butaságnak nevezte.
Miután a magyar emberek nem díjazták a bevándorláspárti szlogenjeit, Karácsony az elbukott parlamenti választás után, mint mindig, főnöke példáját követve, megpróbálta a kerítés értelmét kétségbe vonni.
A Presse am Sonntag nevű osztrák lapnak idén májusban azt mondta a határkerítésről.
Szerintem nem lehet lebontani. De nem a kerítés a probléma: Magyarország nem tartja be azokat a nemzetközi és humanitárius törvényeket, amelyek mellett elkötelezte magát. Ezen változtatnunk kell.
Vagyis ugyanazt mondta, mint Gyurcsány: lehet, hogy ott hagyják a kerítést, amíg muszáj, de mindenképp átengedik rajta a migránsokat.
A Die Zeitnak adott augusztus eleji interjújában egyértelműen leleplezte a hazug baloldali kampányt. – Hadd legyek őszinte: ezzel nem tudunk választást nyerni.
A menedékkérők emberi jogait biztosítani morális kötelességünk és a programunk része, de nem fogjuk rányomtatni a választási plakátjainkra
– ismerte el Karácsony.
A választók szándékos félrevezetése nem új keletű, 2006-ban ugyanezt a stratégiát követte Gyurcsány és csapata, a valósággal hónapokkal a választások után, az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésekor szembesült az ország közvéleménye.