A pedagógusok a szülők szoros szövetségesei a gyermek nevelésében, tehetséggondozásában
– hangsúlyozta a családokért felelős tárca nélküli miniszter a Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért és a Tehetségbarát önkormányzat-díjak átadóján, megjegyezve:
a díjakat olyan tehetséggondozó szakemberek, pedagógusok kapják, akik a kötelezőnél többet tesznek, és az elmúlt másfél évben is mindent megtettek azért, hogy a fiatalokat felkészítsék a megmérettetésekre.
Novák Katalin szerint bár Magyarországnak nincsenek ásványkincsei, ugyanakkor van egy olyan kincsünk, amire büszkék lehetünk, ezek pedig a tehetséges fiatalok, így a világban zajló versenyt mi, magyarok az eszünkkel és a szívünkkel nyerhetjük meg – fogalmazott. Tájékoztatása szerint
jövőre 4,4 milliárd forint áll rendelkezésre a Nemzeti tehetségprogramra, amellyel évente 300–350 ezer fiatalt segítenek.
Ennek célja – mutatott rá –, hogy a tehetségek, bárhol is születnek az országban, megkapják a támogatást ahhoz, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki az adottságaikból.
A miniszter ünnepi beszédét követően a fiatalokért felelős helyettes államtitkár a szakembereket méltatva kiemelte: a tehetséggondozó szakemberek munkája olyan misszió, amelyhez rengeteg türelem, kitartás, elhivatottság szükséges. Rácz Zsófia szerint ezért
a díjátadó célja az, hogy a tehetségeket gondozók is kiléphessenek a reflektorfénybe, és az emberek meglássák áldozatos munkájukat,
legtöbben ugyanis az odáig vezető út helyett mindig csak az utolsó lépést veszik észre.
A Bonis Bona díj célja, hogy erkölcsileg és anyagilag is elismerjék a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző szakembereket. Idén életműdíjat kapott – posztumusz – Deákné Oláh Marianna, a XV. kerületi Károly Róbert Általános Iskola volt tanára, valamint Kovács László Rátz Tanár Úr Életműdíjas tanár, Sztrés Erzsébet, az orosz nyelv Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny versenybizottságának ügyvezető elnöke, valamint Varga Balázs Domonkos, az V. kerületi Eötvös József Gimnázium volt igazgatóhelyettese. Elismerést vehetett át továbbá ötven tehetséggondozó, -fejlesztő és -segítő szakember, valamint három tehetséggondozó szervezet.
A Tehetségbarát önkormányzat-díjat pedig Jászfelsőszentgyörgy, Kaba, Kecskemét, Mohács, Nyíregyháza és Zalaszentgyörgy önkormányzata kapta.