– Az utóbbi évtizedekben zajló digitális forradalom teljes mértékben megváltoztatta, újradefiniálta az emberek életének minden területét – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Parlamenti Hírszerzési-Biztonsági Fórumon az Országgyűlésben.
A miniszter kiemelte: az adat lett az első számú erőforrás a huszonegyedik században. Míg 2010-ben világszerte összesen 820 millió széles sávú előfizetés volt, ez a szám mára elérte az 5,2 milliárdot. Kevesebb mint tíz év alatt a hatszorosára nőtt – emlékeztetett.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az internethasználat ilyen mértékű növekedése mellett a kiberbtámadások volumene is jelentősen nőtt. – A magánfelhasználók mellett a vállalatokra és az állami szervezetekre is fenyegetést jelentenek a kiberbűnözők – mondta, és felidézte, hogy nemrég az USA-ban négyszáz kórházat ért kibertámadás. – A kibertámadások az egészségügyi rendszerünket is megbéníthatják – hangsúlyozta. Hozzátette: a terrorista és szélsőséges szervezetek is kihasználják az internet világában tapasztalatlan felhasználókat.
– A kiberbűnözők idén hatezermilliárd dollárnyi kárt okoztak a vállalatoknak világszerte, szakértői becslések szerint pedig 2025-ben ez az érték meghaladja majd a tízezermilliárdot is – emelte ki, majd leszögezte: Magyarország mindent megtesz a vállalkozók és az állampolgárok védelme érdekében, amely a nemzetbiztonsági stratégia részét képezi. Hozzátette: az Európai Unió és a NATO is új kiberbiztonsági stratégiát fog elfogadni.