Míg 2018-ban még a legerősebb ellenzéki párt volt, nagyjából 20 százalékos támogatottsággal, a DK-val közös tandemben elveszítheti a szavazói nagy részét: a jobbról érkező támogatóinak jelentős része pártolhat át a Márki-Zay vezette listához – fejtette ki Kiszelly Zoltán.
Úgy vélte, Márki-Zaynak most döntenie kell, hogy beáll-e a hatpárti koalícióba, vagy a győzelmi lendületet meglovagolva átírja a nélküle hozott szabályokat és egy „új” ellenzéki összefogást (listát) indít-e az ő feltételeivel. – Ebben az esetben ugyanis az őt támogató pártokra és balliberális megmondóemberekre támaszkodva meg tudna szabadulni a 2010 előtti világot képviselő DK-tól, illetve a még mindig karlendítős politikusokkal spékelt Jobbiktól – mutatott rá az elemző. Hozzátette: az új lista főként a Momentumnak és a hatpárti alkuból kimaradt pártoknak, mozgalmaknak és politikusoknak jönne jól. – Márki-Zay már annyi ígéretét szegte meg (például mégsem „rántotta félre a kormányt”), hogy egy újratervezés a mostani ellenzéki szavazói lelkesedés láttán és hat hónappal a választás előtt sem okozna meglepetést. Ezzel saját hatalmi bázisát építené ki – fogalmazott az igazgató.
Újrakeverhetik a kártyákat
– Ha valóban a hatpárti megállapodáson kívülről érkező Márki-Zay Péter nyeri az előválasztást, várhatóan újra akarja majd tárgyalni a korábbi megállapodásokat. Ez alapjaiban boríthatja majd fel a szivárványkoalíciót, ugyanis a pártok nem érdekeltek például abban, hogy befutó helyeket adjanak a hódmezővásárhelyi polgármester vezette mozgalom tagjainak. Ugyanis vélhetően ezt kéri majd Márki-Zay Péter a pártoktól, hiszen szeretne saját parlamenti frakciót – fejtette ki Deák Dániel a Mediaworks Hírcentruma kérdésére. Mint a XXI. Század Intézet vezető elemzője rámutatott, saját parlamenti háttérország nélkül Márki-Zay egy béna kacsa lenne, s teljes mértékben ki lenne szolgáltatva annak a hat pártnak, amelyek egyébként az előválasztás során kezdetben más politikusokat támogattak.
Ebből kifolyólag legalább öt, de vélhetően akár 10 befutó helyet is követelhet majd a saját mozgalmának Márki-Zay Péter, amibe biztosan nem mennek majd bele a pártok, és könnyen szakadás következhet be
– fogalmazott a politológus, hozzátéve: ha szoros lesz az előválasztás végeredménye, tovább csökken a legitimációja, és gyengülhet a pozíciója.
Deák Dániel arra is kitért, hogy bár az előválasztási viták során mindenki hangsúlyozta, hogy el fogja fogadni a végeredményt és mindenki beáll a győztes mögé, a DK részéről több olyan nyilatkozat is érkezett, hogy szerintük Márki-Zay Péter veszélyezteti az ellenzéki egységet. – Ez könnyen értékelhető arra vonatkozó előkommunikációnak, hogy a DK majd kilép egy esetlegesen Márki-Zay vezette ellenzéki együttműködésből. Ezt azonban a Gyurcsány-párt egyedül nem tudná megtenni, szövetségesekre lenne rá szüksége. Ebben partnere lehet a Jobbik, amelynek szavazói vélhetően nagy arányban Márki-Zayra voksoltak, így a párt nem érdekelt a hódmezővásárhelyi polgármester sikerében. Ugyancsak csatlakozhatnak hozzájuk MSZP-s politikusok is, akik most Dobrev Klára mellett tették le a voksukat a párt központi utasítása ellenére is – értékelt az elemző.
Egy biztos – folytatta – bárki is lesz a jelölt, Gyurcsány Ferenc pártjának lesz a legnagyobb frakciója a baloldalon belül, így az ő szava lesz a döntő.
– Ezen Márki-Zay személye sem tud változtatni, de a hódmezővásárhelyi polgármester egy újratárgyalásról szóló kérdéssel könnyen szét tudná verni az együttműködést, amelyhez a DK mellett a Jobbik és több MSZP-s politikus is csatlakozhat – jelentette ki Deák Dániel.
Karácsony árulása indította a dominósort
A XXI. Század Intézet vezető elemzője arra is emlékeztetett, hogy korábban már Karácsony Gergely visszalépése is alaposan felforgatta az állóvizet a baloldalon, a korábbi forgatókönyvet újra kellett gondolni, hiszen korábban mindenki Karácsony közös miniszterelnök-jelöltségére számított. – Karácsony lényegében elárulta a saját szövetségeseit, mind az MSZP-s, mind az LMP-s és mind Párbeszédes politikusok ellenérzésekkel tekintenek innentől a főpolgármesterre, több kiszivárgó információ alapján már azt is elhatározták, hogy soha többet nem fogják főpolgármesternek jelölni Karácsonyt. Értelemszerűen ez komoly törést okozott a balliberális szivárványkoalícióban, ezek a politikusok több esetben jobban utálják egymást, mint a kormánypárti politikusokat. Ezt a konfliktust tetézi, ha Márki-Zay megelőzi Dobrevet – mutatott rá Deák Dániel.