Időslátogató program, Digitális Támogató Szolgálat és Okos Otthon – ezek a belvárosi Infokommunikációs Program részei. Belváros-Lipótváros önkormányzata élen jár az infokommunikációs eszközök segítségével megvalósuló idős-gondozási rendszernek, amely segítségével gyors és hatékony ellátást kapnak az idős emberek. Jeneiné Rubovszky Csilla alpolgármester, a program szakmai irányítója ismertette az V. kerületben működő önként vállalt idősügyi szolgáltatásokat.
– A kerület legidősebb lakosait Időslátogató Programmal segítjük, amely során a házi segítségnyújtással ellentétben nem az idős helyett, hanem az időssel közösen végezünk tevékenységeket, ezzel fenntartván az érintettek aktivitását – mondta a szociálpolitikus, aki példaként említette, hogy az idős embereket orvoshoz, bevásárolni vagy éppen fodrászhoz kísérik el, de akadt olyan szépkorú, aki sakkpartnert keresett magának. Az Infokommunikációs Program megteremti az online kapcsolattartás lehetőségét a már nem aktív szépkorúak számára, ennek része az online bűnmegelőzési tanácsadás is.
Az országban egyedülálló Okos Otthon Program célja pedig a bentlakásos intézményekbe történő beköltözések elkerülése a mesterséges intelligencia segítségével. A pandémia alatt új szolgáltatásként jelent meg az online vizit, amelynek segítségével az orvos-beteg találkozó helyszíne átkerül a digitális térbe. Ruboszky Csilla elmondta, hogy idősek a Skype kapcsolatot részesítik előnyben, és egy videóhívás alkalmával a háziorvos meg tudja állapítani, hogy a páciensnek milyen gyógymódra van szüksége. Kivételt képez az azonnali beavatkozást igénylő esetek.
– A számítógépes foglalkozássorozat lehetőséget teremt arra, hogy az alapoktól kezdve fokozatosan a gyakorlatban jól használható digitálist tudást kapjon az idős korosztály. Az infokommunikációs eszközök használatának elsajátítása javít életminőségükön, enyhíti magányukat, emellett a kapcsolati hálójuk erősödése révén hozzájárul biztonságuk növeléséhez, kognitív egészségük megőrzéséhez és mindez a digitális új világ teljesjogú állampolgáraivá teszi őket – mondta a szociálpolitikus, aki azt is hozzátette: a belvárosban újabb számítógépes foglalkozássorozat indítanak.
Belváros-Lipótváros legelőrébb járó innovációja az Okos Otthon program, amely példaként áll az összes többi önkormányzat előtt. Egy mesterséges intelligencia segítségével azonosítják a normális életviteltől eltérő eseményeket a gondozásban részt vevő otthonában. Az eszköz monitorozza a fiziológiai állapot, az aktivitást, a lakáson belüli biztonságot azaz kiszűri a mozdulatlanságot, az eszméletvesztést riasztást, továbbá el van látva bűnelkövetés elleni védelemmel, mint riasztó, mozgás-, és betörés érzékelés, sőt a hűtőszekrény aktivitását is nézi, hogy az idős személy elégszer eszik egy a nap, ezzel a kívánják kivédeni, hogy az idős személy elkerülje a legyengülést.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2030-ra minden 4. magyar állampolgár 65 év feletti lesz és a 80 évesek száma meghaladja a 600 ezret, amiből az következik, hogy megnövekszik a gondozási szükséglet, amelyet az infokommunikációs technikák segítségével könnyen áthidalhatnak majd a szociális intézmények. Hetvenezer idős ember megkérdezéséből kiderült, hogy magány enyhítését, egészségromlás akadályozását és a bűncselekmények megelőzését tartják a legfontosabbnak azaz ezekre a problémákra is megoldást adhat az online tér és az idősek számára létrehozott okos programok.