Szeptember óta hívható a karantén utáni konzultációs vonal

Szeptember 6-án, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat kezdeményezésére indult el a karantén utáni konzultációs vonal, amelyet ingyen hívhat bárki, akinek segítségre vagy tanácsra van szüksége. Az eddigi adatok azt mutatják, hogy az embereknek szükségük van a szolgáltatásra, hiszen a konzultációs vonal a koronavírus-fertőzés, illetve annak jelenléte miatt elrendelt karantén mentálhigiéniára gyakorolt káros hatásainak enyhítését célozza. 

2021. 10. 27. 7:18
Beautiful woman wearing protective mask using a smart phone
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A karantén utáni konzultációs vonal hívása mindazok számára ajánlott, akik a koronavírus-fertőzés vagy az annak következtében kialakult helyzetben úgy érzik, segítségre van szükségük. Az ingyenesen hívható zöldszám a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat részéről egy támogató, tanácsadási szolgáltatás, ami elsősorban a gyermekek, a fiatalok, szülők és pedagógusok mentális nehézségeinek enyhítésére, kezelésére szolgál. A programról korábban minden iskolaigazgató tájékoztatást kapott.

Köztudott, hogy koronavírus-fertőzés, illetve annak jelenléte miatt elrendelt karantén számos káros hatása sokak mentálhigiénés állapotára kihatott. Az eddigi adatok alapján a zöldszámot hívók arányának tartalmi megoszlása azt mutatja, hogy a szülők és a fiatal felnőttek főként akut stresszreakció, illetve krízishelyzet következtében kialakuló szorongás, lehangoltság miatt hívták a konzultációs vonalat. Emellett az iskolába járást veszélyeztető szorongásos tünetek, a szociális kapcsolatok beszűkülése ehhez kapcsolódó önértékelési nehézségek; a megszokott, régi életritmus visszaállítása és a visszailleszkedés nehézsége; illetve tanulástechnikai nehézségek és a felzárkózás segítése miatt tárcsázták a zöldszámot. A pedagógusok, szülők eddig főként érdeklődés, tájékozódás miatt telefonáltak, információkat kérve arról, hogy milyen esetekben hívható a zöldszám. 

A konzultációs vonal 2021. szeptember 6-án, 17 órakor kezdett működni és minden hétköznap (hétfőtől péntekig) 9 és 19 óra között hívható. A hívások elsődleges kezelését meghatározott beosztás szerint öt pszichológus kezeli, a tanácsadás hátterét pedig két vezető biztosítja. A Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat tájékoztatási szerint a konzultációs, tanácsadói vonalat eddig kilencven százalékban szülők, öt százalékban fiatal felnőttek és további öt százalékban érdeklődő, tájékozódó pedagógusok keresték. 

A szakszolgálat az ingyenesen hívható vonal működését háromféle konzultációs, telefonos támogató tevékenység köré építették ki. A segítő, támogató beszélgetések három-négy alkalmas beszélgetést jelentenek pszichológussal, aki a nehézséget okozó élethelyzetben segíti a problémától való eltávolodást, az érzelmek tisztázását és a gondok leküzdéshez szükséges személyes erőforrások feltárását.

A pszichoedukáció részeként pszichés állapotokkal, jelenségekkel kapcsolatos felvilágosítás történik: az érdeklődő felteheti kérdéseit saját és mások lelki állapotával kapcsolatban. A harmadik terület a pedagógiai kérdésekkel kapcsolatos tanácsadás, illetve konzultáció, amely a tanulással, a tanítással kapcsolatos pedagógiai kérdésekről történő beszélgetést öleli fel.

Az ingyenesen hívható zöld vonal munkatársai várják minden olyan személy telefonhívását, akik segítségre vagy támogatásra szorulnak a pandémia okozta nehéz időszak következtében. A koronavírussal kapcsolatban ingyenesen hívható zöldszámok: 06 (80) 277-455 és 06 (80) 277-456.

Borítókép: Az ingyenes telefonszámon szakemberek, pszichológusok érhetők el. Fotó: 123RF

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.