Egyre több bűnbánó maffiózó kezd beszélni Portik Tamás bűnözői köréből, így újra tudták nyitni egy felrobbantott jordán pénzváltó, Muskovics Gyula, illetve a Gyüre-gyilkosság aktáját is. Opauszki András, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) közelmúltban megbízott vezetője áttételesen beszélt a PestiSrácoknak adott interjújában a Portik-körről is.
Az NNI az úgynevezett „döglött” gyilkossági ügyekben, a ’90-es évek leszámolásaival kapcsolatban több nyomozást is folytat, ugyanakkor több ügyben már jogerős ítélet született.
Az egyik legismertebb kivégzésszerű merénylet, a Fenyő-gyilkosság ügye ismét bírósági szakaszban van, Portik Tamás és Gyárfás Tamás ül a vádlottak padján. Ismert, a vád szerint Gyárfás felbujtotta Portikot, hogy ölesse meg üzleti ellenfelét, Fenyő Jánost, akit Jozef Rohác le is lőtt – ő jogerősen életfogytiglani fegyházat kapott.
A per első fokon 2022 első felében zárulhat ítélettel.
Arra az újságírói felvetésre, hogy nagyon kevesen gondolták volna, hogy Gyárfás Tamást egyszer a vádlottak padjára tudják ültetni, Opauszki úgy válaszolt: a nyomozók mindenesetre bíztak benne. Hozzátette: a Fenyő-ügy emberölési ügy, és a gyilkosság egy olyan megbocsáthatatlan bűn, ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni.
– Ezek a cselekmények – ha minősített esetek – nem évülnek el. Sok ilyen ügy van. Az életvédelmi osztályunk folyamatosan monitorozza a döglött ügyeket. Ahol van DNS, az orientálhat minket egy elkövető irányába.
Bízunk abban is, hogy megnyílnak olyan emberek, akik például a Portik-féle bűnszervezet korábbi tagjai voltak, de eddig valamilyen okból hallgattak.
Az új büntetőeljárási törvény nagyon sok mindenre ad lehetőséget, az egyezségkötés megkönnyítette a büntetőeljárások lefolytatását. Természetesen ez az ügyészség bevonásával működik, hiszen ők ajánlhatják. De ha már itt tartunk, van egy nagyon erős fegyverünk e tekintetben. (...) A vagyonvisszaszerzés. Ha valaki alól kihúzzuk az anyagi megélhetést, nagyon hamar elgondolkozik azon, hogy milyen formában lehet a hatóságokkal együttműködni. A bűnözőknek sem mindegy, hogy nyolc-tíz évet „húz le”, vagy megállapodik négy évben, majd ha azt letöltötte, kijön, és újra dolgozhat a legális életben. – fejtette ki az NNI új vezetője.
Opauszki András szerint az olajozás zászlóshajója, az Energol környékén felbukkanó volt titkosszolgáknak nem volt köze a Portikhoz kapcsolható gyilkosságokhoz, ők a gazdasági bűncselekményekbe, „az olajozásba folytak bele”.
Jóllehet Portik kaphatott védelmet a társaival, amíg az olajozásban hasznot hoztak a mögöttük álló embereknek, de ahogy megindult az Energol elleni büntetőeljárás, ez a védelem megszűnt.
– Igaz, Portikot a szökése alatt segíthették a régi kapcsolatai, de ha lenne még olyan bűncselekmény, ami ezzel kapcsolatban nem évült el, azt nem a mi feladatunk lenne vizsgálni – hiszen hivatalos személyekről van szó –, hanem a Központi Nyomozó Főügyészségnek. – fogalmazott az NNI vezetője.
A Portik-féle bűnözői csoport bűnbánó tagjainak köszönhetően újranyitott akták közül a Gyüre-gyilkosság miatt már vád is született.
A Fővárosi Főügyészség a 1999-ben elkövetett gyilkosság felbujtójaként Portik Tamásra, valamint a gyilkosság tényleges elkövetőjére egyaránt életfogytig tartó fegyházbüntetést kér. A gyilkosság az 52 éves dunakeszii, K. Gábor lelkén szárad.
Áldozata az akkor 36 éves Gyüre József volt, akit a nyolcvanas években egy telefonfülke-fosztogató banda főnökeként ismertek. A bandának a nyolcvanas években Portik Tamás is tagja volt.
Muskovics Gyula meggyilkolásáról is beszéltek pentítók Portik kapcsán.
Muskovics a ’80-as években együtt ült a tököli fiatalkorúak börtönében Portikkal. Egy ismeretlen férfi 1995 júliusában lőtte agyon a fővárosi Zugligeti úton, az esküvője előtt egy nappal, menyasszonya szeme láttára.
Najji Awad felrobbantásáról is beszéltek a bűnbánó maffiózók. Az Aranykéz utcában Rohác által 1998-ban felrobbantott Boros Tamás is vallomást tett róla nem sokkal a halála előtt. Boros szerint az 1995. szeptember 19-én, a fővárosi Práter utcában, saját autójában felrobbantott Naji Awad Portikék pénzváltójaként működött haláláig.