Minden harmadik magyar fiatal dohányzik

Európa-szerte, így Magyarországon is 2006 óta csökken a dohányzók száma, azonban ezt az eredményt veszélyeztetik az új típusú füstmentes dohánytermékek, amelyek egyáltalán nem támogatják a leszokást - közölte az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet az MTI-vel.

Forrás: MTI2021. 11. 18. 8:54
null
Bcs, 2019. oktber 31. Cigarettz frfi egy bcsi kvzban 2019. oktber 31-n. November elsejtl teljes dohnyzsi tilalom lp letbe az osztrk vendgltipari egysgekben. A kerthelysgek s a szabadtri vendglt egysgek kivtelvel tilos lesz a dohnyzs az sszes olyan nyilvnos helyen, ahol telt s italt lltanak el, vagy fogyasztanak. A tilalom a vzipipra s az elektromos cigarettra is vonatkozik. MTI/EPA/Christian Bruna Fotó: Christian Bruna
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az intézet a Ne gyújts rá! világnap apropóján közleményében azt írta, az egészségtudatosság terjedése és a dohányzás visszaszorítására tett intézkedések az elmúlt időszakban megtették hatásukat, hiszen a dohányzók száma az Európai Unióban 9, Magyarországon pedig 8 százalékponttal (36 százalékról 28 százalékra) csökkent az elmúlt 15 évben.

Ezzel az eredménnyel a 21. helyen áll Magyarország az unióban, ahol jelenleg az emberek kevesebb mint negyede dohányzik.

Rámutattak arra, hogy Magyarországon kiemelkedően magas a dohányzó fiatalok aránya. Míg az európai átlag szerint minden 5. fiatal dohányzik, addig 

Magyarországon minden harmadik 15-24 év közötti fogyaszt valamilyen dohányterméket.

További aggodalomra ad okot, hogy a serdülők és a fiatal felnőttek kifejezetten fogékonyak az olyan modern, csúcstechnológiás eszközökre, mint amilyennek az e-cigarettát szeretik beállítani – emelték ki a szakemberek. 

Hangsúlyozták, ezért 

mindent meg kell tenni annak érekében, hogy a fiatalok ne kezdjék el használni a füstmentes dohánytermékeket, vagy ha már használják, akkor kapjanak segítséget a mielőbbi leszokáshoz.

Közölték: az intézet szakemberei a leszokás támogatására fejlesztették ki a Gond egy szál se! applikációt, amely segít a leszokás folyamatának megtervezésében, egyben hozzájárul a motiváció fenntartásához.

Számos más helyen is kaphat segítséget az, aki szeretne leszokni: leszokást támogató csoportos vagy egyéni foglalkozásokon vehet részt a területileg illetékes tüdőgondozókban, illetve egészségfejlesztési irodákban, de létezik ingyenes, országosan elérhető telefonos, leszokást támogató program is, amely a 06/80-44-20-44-es számon érhető el – írták.

Borítókép: Cigarettázó férfi egy bécsi kávézóban 2019. október 31-én. (Fotó: MTI/EPA/Christian Bruna)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.