Saját követői szedték szét a határon túliakról posztoló Márki-Zayt

Úgy tűnik, a baloldalon mégsincs konszenzus a határon túli magyarok szavazati jogáról.

2021. 11. 14. 6:47
20211008 Budapest Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter sajtótájékoztatója Fotó: Máté Krisztián (MK) Ripost Fotó: Máté Krisztián Forrás: Ripost
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem aratott osztatlan sikert a baloldal miniszterelnök-jelöltjének e heti posztja, amelyben azt állította, a baloldalon konszenzus van arról, hogy a határon túli magyarok állampolgárságukkal járó jogként szavazhassanak a magyarországi parlamenti választásokon. 

A posztra háromezren reagáltak, közülük több mint ezren azt jelezték, hogy feldühítette őket Márki-Zay Péter kijelentése.

 – Na, ez nálam kiverte a biztosítékot – írta az egyik hozzászóló, akinek kommentje az egyik legtöbb lájkot gyűjtötte be. A szöveges reakciók között keresve se találni támogató hangvételűt, a legtöbben a DK jól ismert álláspontját kommentelték Márki-Zay bejegyzése alá, amely szerint csak az szavazzon Magyarországon, aki itt él és adózik. Volt olyan vélemény is, amely szerint ezt a programpontot titkolni kellene a választásokig, mert így nem lehet nyerni. 

A baloldali politikus posztjában jelezte, hogy egy székelyföldi újságnak nyilatkozott a témában. Márki-Zay Péter szerint egyébként inkább saját képviselőt kellene küldeniük a parlamentbe, a baloldalon korábban arról is beszéltek, hogy a magyarországi nemzetiségekhez hasonlóan a határon túliak is szószólót küldjenek az Országgyűlésbe, és ne szavazhassanak pártlistákra. 

A határon túli magyarok egyszerű honosítását az Orbán-kormány 2010 után az egyik első, szimbolikus intézkedésével tette lehetővé, miután 2004-ben a frissen hivatalát elfoglaló Gyurcsány Ferenc miniszterelnök gyűlöletkampányt vezényelt határon túli nemzettársaink ellen. Ennek eredményeként december 4-én a kettős állampolgárságról tartott népszavazás érvénytelen lett. 

A most Gyurcsányék támogatásával miniszterelnök-jelöltként induló Márki-Zay az interjúban egyébként úgy próbálta hárítani felelősségét, hogy azt emlegette: abban a kampányban egyik oldalon sem vett részt (akkortájt Kanadában élt), 

azonban szerinte csak a részvétel hibádzott, a magyarok többsége akkor is a kettős állampolgárság mellett foglalt állást. 

Az akkori eredményeket felidézve azonban látható, hogy Gyurcsányék kampánya relatíve sikeres volt, a megjelentek mindössze 52 százaléka igennel, a megjelentek másik fele (48 százalék) nemmel szavazott a kérdésre.

 Az akkori gyűlöletkampány a mai napig hatással van a közvéleményre, ezt mutatták meg a hódmezővásárhelyi polgármester posztja alatti megnyilvánulások is.

Borítókép: Márki-Zay Péter (Fotó: Máté Krisztián)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.