Tarlós István, Budapest előző főpolgármestere bírálta a Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzatnak azt az elképzelését, hogy értékesítse a Városháza épületét, amely a Gerlóczy utca, a Károly körút és a Bárczy István utca által határolt területen negyvenezer négyzetméteren fekszik, és amely Budapest egyik legértékesebb ingatlana. Karácsony csütörtökön még tagadta az eladás tervét, amelyről az Index számolt be, Facebook-oldalán ezt válaszolta: „a fővárosi önkormányzat a Városháza ingatlanegyüttesével kapcsolatban számos döntést hozott a közelmúltban, így a Merlin Színház épületének felújításáról és a Városháza park tervpályázatának kiírásáról. Az ingatlan értékesítéséről semmilyen döntés nem született, arra nem keres vevőt a fővárosi önkormányzat.”
Karácsony szólaljon meg!
Ám az Index péntek reggel konkrét adatokat hozott nyilvánosságra. A hírportál szerint a Berki Zsolt tulajdonában lévő Northern Rock Kft. a Beák és Társa Ingatlanközvetítő Kft.-t bízta meg a Városháza értékesítésével. A szerződés szerint 150 ezer euró, azaz több mint négyszázmillió forint tanácsadói díj járna az ingatlanközvetítésért a cégnek. A tulajdonos Beák Attila Endre elismert név az ingatlanközvetítői szakmában és a Magyar Ingatlanszövetség (Maisz) elnökségének is tagja. Beák Attila onnan is ismert, hogy még 2009-ben az ő közreműködésével adták el az MSZP II. János Pál pápa – egykori Köztársaság – téren fekvő székházát.
Az Index birtokába került szerződés szerint a Városháza vételára százmillió euró plusz áfa lenne, ami meghaladja a negyvenmilliárd forintot. Ebből a hatalmas összegből fizetnék ki a sikeres értékesítés esetén a Beák és Társa Ingatlanközvetítő Kft. részére a közvetítői díjat is.
Tarlós István a Mediaworks–Hírcentrumnak (MWH) úgy nyilatkozott:
elvárható lenne, hogy Karácsony Gergely tegyen egy komolyabb és később számonkérhető nyilatkozatot, már csak a saját érdekében is.
Hozzátette: nem ismeri a jelenlegi városvezetés szándékait, és amíg ki nem derül, hogy Karácsonyék partnerek-e a Városháza tervezett eladásában, addig csak arról tud beszélni, hogy mit gondol az emblematikus épület esetleges értékesítéséről.
– Ráadásul amellett, hogy műemlék épületről van szó, az alatta lévő terület is az, ahol a régi városfal romjai húzódnak. Nem is tudom, hogyan juthat valakinek eszébe ilyesmi
– fogalmazott a volt főpolgármester.
Nem lett közpark
A pesti Belváros szívében található épület elsőrangú üzlet lehet egy ingatlanfejlesztőnek. Karácsony Gergelynek még megválasztás előtt több ötlete is volt az ingatlan hasznosításával kapcsolatban.
– Kinyitom a Városházát. Borzasztó üzenete van annak, hogy Budapest legértékesebb telke jelenleg egy parkoló – nyilatkozta akkor. – Olyan Budapestet szeretnék vezetni, amely szimbolikusan és a valóságban is nyitott. A nyugat-európai példákat követve nyitott Városházát üzemeltetnék, amelynek a kertje nem parkoló, hanem közpark, ahol a civil szervezeteknek is van irodájuk, ahogyan kávézóknak és egyéb közösségi tereknek is jut hely.
A főpolgármester végül elvetette a közpark kialakításának ötletét, ugyanakkor tavaly májusban, a koronavírus-járvány első hulláma idején már azzal az elképzeléssel állt elő, hogy hajléktalanoknak alakíttat ki elkülönítőt az épületben. Ebből az elképzelésből végül nem lett semmi.