– Az Állami Számvevőszék törvényi kötelezettségének megfelelően kiemelt szerepet tölt be a pártok feletti társadalmi kontroll érvényesítésében
– olvasható a szervezet közleményében.
Hozzáették: ennek keretében az ÁSZ az országgyűlési választást követő egy éven belül ellenőrzi a jelöltek és jelölőszervezetek választásra fordított pénzeszközeinek felhasználását. Az ÁSZ a választáson induló és azon mandátumhoz jutó jelöltek, valamint az egy százalék feletti listás eredményt elérő jelölőszervezetek elszámolásait ellenőrzi. A Számvevőszék a kampánypénzek ellenőrzése során minden esetben a bemutatott pénzügyi kimutatás szabályszerűségét ellenőrzi és a megbízhatóságot értékeli.
Mint írják, az ÁSZ a rendszeres ellenőrzései mellett fontosnak tartja, hogy a pártok számára a rájuk bízott közpénz és közvagyon törvényes, átlátható és elszámoltatható felhasználása érdekében további támogatást nyújtson. Ennek keretében került sor 2021. december 15-én az Országházban a rendszeres költségvetési támogatásban részesülő pártok tájékoztatására, ahol az ÁSZ képviselői ismertették a pártok gazdálkodását érintő legfontosabb közpénzügyi szabályokat, és rámutattak, hogy melyek azok a pártok gazdálkodásával kapcsolatos kulcsterületek, amelyekre kiemelt figyelmet kell fordítani. Emellett az ÁSZ által készített öntesztek 2019 óta korlátozás nélkül elérhetőek valamennyi párt és a teljes nyilvánosság számára is.
– A 2022-es választásokon induló jelöltek és jelölőszervezetek szabályszerű közpénzfelhasználását az ÁSZ mindezen túl, a mai naptól már egy kézikönyv megjelentetésével is támogatja – adták hírül.
Ahogy arra felhívták a figyelmet, a kézikönyv elkészítését azon jogszabályi változás is aktuálissá tette, amely szerint megszűnt az a korlátozás, hogy az országgyűlési képviselők választásának időszakában nem tűzhető ki országos népszavazás. Ebből adódóan országgyűlési választásokat és népszavazást akár egy napon is lehet tartani.
Emellett kitérnek arra is, hogy az ÁSZ a támogatások felhasználására vonatkozó törvényi kötelezettségének teljesítése során szerzett ellenőrzési tapasztalatai alapján a most megjelentetett kézikönyvben gyűjtötte össze azokat a leglényegesebb tudnivalókat, amelyekkel támogatni kívánja a jelöltek és a jelölőszervezetek munkáját a választásokat megelőző kampányidőszakban és az azt követő elszámolás, ellenőrzés során.
– Természetesen a kézikönyv bárki számára nyilvánosan elérhető, mely hozzájárul ahhoz, hogy amennyiben a választások szabályszerűségével kapcsolatosan az érdeklődő állampolgár vagy szervezet részéről panasz, jelzés merülne fel, azt alaposabban tehesse meg
– hangsúlyozták.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Mohai Balázs)