A korrupciós ügybe keveredett Cseh Katalin, a Momentum EP-képviselője Facebook-oldalán bejelentette, hogy amerikai és brit képviselőkkel, valamint több európai parlamenti képviselővel együttműködve létrehozták a „Parlamentközi szövetség a kleptokrácia ellen” nevű valamit. Az ugyanis nem derült ki Cseh posztjából, hogy ez az újonnan megalakuló „szövetség” egy szervezet, bizottság, esetleg egy alapítvány-e.
Az alakuló ülésről az amerikai Helsinki Bizottság honlapja adott hírt, így a „parlamentközi szövetség” is vélhetően ezen szervezet égisze alatt működhet a jövőben.
A „szövetség” nem titkolt céljai között van Orbán Viktor megbuktatása.
A magyar miniszterelnök jelentette „veszélyről” beszélt a szervezet alakuló ülésén Daniel Freund, a németországi zöldpárt (Bündnis 90/Die Grünen) politikusa, EP-képviselője, valamint Cseh Katalin is. A „szövetség” céljai meglehetősen nagyratörőnek tűnnek: átláthatóvá tenni a globális pénzügyi rendszert; támogatják a kormányok átláthatóbb működését; felszámolnák a nemzetközi korrupciós mechanizmusokat, rendszereket; támogatnák a független, objektív sajtót. A bizottság tervei között szerepel, hogy célzottan, összehangoltan lobbiznának szankciók meghozataláért és beutazási korlátozások bevezetéséért.
A „szövetség” megalakulásának időzítésére Cseh Katalin és a Helsinki Bizottság is ugyanazt a magyarázatot adta.
Cseh posztja szerint: „Nem véletlen a parlamentközi szövetségünk mostani indulása, ugyanis a héten lesz a Joe Biden amerikai elnök által szervezett demokráciacsúcs, ahová száznál is több országot hívtak meg, Orbán Viktort és Magyarországot azonban nem. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy súlyos és elégtelen bizonyítványa az a jelenlegi magyar kormánynak, hogy hazánk az egyetlen EU-s tagállam, ami nem kapott meghívót.” Mindehhez érdemes hozzátenni, hogy meghívtak olyan államokat is, amelyek enyhén szólva sem a demokratikus értékek tiszteletéről híresek, például Angolát, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Irak, Kenya, a Fülöp-szigetek és Zambia képviselőit.