A Polgári Magyarországért Alapítvány a díjjal köszöni meg Schmittné Makray Katalin mindazon erőfeszítését, amellyel az ország, a nemzet és a polgári közösség életéhez hozzájárult
– hangsúlyozta az olimpiai ezüstérmes tornászt, Schmitt Pál korábbi államfő feleségét méltatva Kövér László az alapítvány évzáró és díjátadó ünnepségén.
Az Országgyűlés elnöke a díjazottat méltatva felidézte: Schmittné Makray Katalin nyolcszoros magyar bajnok, aki 1964-es tokiói ezüstérmével egy ország hőse lett. Sokan emlékeznek rá mint a tévétorna háromgyermekes szereplőjére, a hazai aerobiksport egyik alapítójára, ugyanakkor a nyilvánosság előtt már kevesebben ismerik úgy, mint a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjának és a később madridi és berni nagykövetnek, majd az Európai Parlament alelnökének a feleségére. Kövér László kiemelte:
Katalin asszony soha nem volt amerikai stílusú first lady, ő egy magyar nagyasszony volt és maradt, a legszebb női erények megtestesítője, aki az áldozatvállalásban, az önzetlenségben, a szeretetben és a megértésben lelte meg az önmegvalósítás kulcsát. A köztársasági elnök feleségeként lelkiismeretesen kivette a részét a munkából, elkötelezetten és hatalmas munkabírással állt a jó ügyek mellé, és amiben csak tudta, támogatta férje, Schmitt Pál későbbi köztársági elnök munkáját.
Schmittné Makray Katalinnak tehát köszönetet mondunk azért, hogy egy életen át erősítette a magyar lélek végvárait – fogalmazott laudációjában az Országgyűlés elnöke, majd Gulyás Gergellyel és Kavecsánszki Ádámmal, az alapítvány kuratóriumi elnökével átadta a Polgári Magyarországért díjat. A kitüntetés átvétele után Schmittné Makray Katalin köszönetet mondott az elismerésért, majd ígéretet tett, ameddig a Jóisten segíti, hű marad Magyarországhoz.
– Ne felejtsük, ha a haza hív, menni kell és tenni kell! – húzta alá.
A díjátadó mellett a következő három-négy hónap eseményeit, amelyek a polgári Magyarország szempontjából is sorsdöntőek lesznek, a Miniszterelnökséget vezető miniszter foglalta össze. Gulyás Gergely rámutatott:
a magyar ellenzék nem azt tűzte ki célul, hogy a kormányt, hanem mindent le akar váltani, ami az elmúlt harminc évben alkotmányos keretek között létrejött Magyarországon. Továbbá azt is látni lehet, hogy az Európai Unió intézményei Magyarországhoz soha nem tapasztalt kettős mércével állnak hozzá, amelynek durvaságát az elmúlt hónapokban is láttuk. A feladat tehát „két pogány közt egy hazáért”
– hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette, a polgári Magyarország felépítéséhez szükséges alapok, sőt talán már a falak is állnak, és biztosak lehetünk abban, hogy ha ez a küzdelem sikeres lesz, akkor a következő négy év elegendő lesz a ház elkészültéhez is – zárta szavait.
Borítókép: Schmittné Makray Katalin, Kövér László, Gulyás Gergely és Kavecsánszki Ádám (Fotó: Mirkó István)