– Nemcsak a szélsőjobb, hanem a baloldal és szélsőbaloldal is megfogalmaz olyan antiszemita téziseket, eltűr olyan antiszemitákat sorai között, akik ellen korábban még közösen tiltakoztunk akár a jelenlévőkkel is – hívta fel a figyelmet a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából megtartott beszédében Gulyás Gergely.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter felidézte: az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2005-ben, az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor felszabadításának napját választotta a holokauszt nemzetközi emléknapjává, mint azt a pillanatot, amelyik tragikus voltában összekapcsolja és figyelmezteti az emberiséget. Figyelmezteti Európát a saját történelmére, saját polgáraink védelmére, méltóságának megóvására, valamint a származás alapján történő különbségtétel tilalmára, arra a mindenekfelett álló parancsra, amelynek engedelmeskednünk kell – húzta alá.
A tárcavezető kiemelte:
azokat, akiket a vészkorszak idején üldöztek, megkínoztak és meggyilkoltak zsidóságuk miatt, hozzánk tartoztak, a magyar nemzet részei voltak. Éppen ezért nem csupán nem szabad elfelednünk a gyilkosaikat, hanem meg is kell nevezni őket
– nyomatékosította a miniszter. Gulyás Gergely szerint az emberek között nincs kollektív bűnösség – mert ha mindenki bűnös, akkor valójában senki sem az –, az államnak ugyanakkor felelőssége van. – Magyarország a rendszerváltoztatás óta mindig világossá tette, hogy a magyar állam a vészkorszakban saját polgárait nem tudta, sok esetben pedig nem is akarta megvédeni. A magyar közigazgatás közreműködött abban, hogy a német megszállást követően több százezer magyar zsidó embert hurcoltak el az országból – idézte fel.
– Nem szabad elfeledni azonban a hősöket sem – emlékezzünk idősebb Antall Józsefre vagy Kudar Lajos csendőr alezredesre – akik nem néztek félre, vagy mentek át az utca túloldalára, hanem kockáztatták vagy feláldozták az életüket. Azokat pedig, akik megjárták a halál árnyékának völgyét, napjainkban is velünk vannak, és példájukkal mutatják meg az élet mindent legyőző erejét, becsüljük meg – hangsúlyozta a miniszter.
Gulyás Gergely végül rögzítette:
Magyarország ma a zsidó közösség számára Európa egyik legbiztonságosabb országának számít, a kormány pedig nemzetközi színtéren is kiáll az antiszemitizmus valamennyi megjelenési formája ellen.
– Fontosnak tartjuk, hogy évről évre emlékezzünk mindarra, ami a XX. században történt, úgy mint az emberiség, a magyarság, valamint nagyon sok család máig ható személyes tragédiájára. A magyar kormány ennek jegyében hajt fejet az áldozatok előtt – fogalmazott a miniszter.
Gulyás Gergely beszédét követően Izrael Állam budapesti nagykövete is az emlékezés fontosságát hangsúlyozta. Yacov Hadas-Handelsman úgy fogalmazott:
a zsidók számára a shoá azoknak a nagynéniknek, nagybácsiknak és nagyszülőknek a története, akikkel sosem volt lehetőség találkozni, azoknak az unokatestvéreknek a története, akik sosem születtek meg, azoknak az ártatlan embereknek a története, akik teljes és boldog életet élhettek volna.
A shoá személyes veszteség, olyan gyász, amely mindörökké velünk marad. Éppen ezért a holokausztra emlékezni közös, egyetemes felelősség – szögezte le.
A megemlékezésen részt vett Franciaország budapesti nagykövete is. Pascale Andréani kijelentette: a holokauszt az emberiség történetében elkövetett legnagyobb bűntett. Hat millió nőt és férfit, köztük másfél millió gyermeket irtottak ki, csak azért mert zsidók voltak. Az egykori deportáltakhoz szólva végül kiemelte: önök arra emlékeztetnek minket, hogy ellen kell állni a feledés kísértésnek, mert vannak események, amelyek sosem merülhetnek feledésbe.
Borítókép: Gulyás Gergely a Holokauszt Emlékközpontban (Fotó: Mirkó István)