Mint közleményükben írták, „a Magyar Orvosi Kamara elnöksége megdöbbenéssel értesül arról, hogy miközben a Covid–19-járvány több mint negyvenegyezer honfitársunk életét követelte és már második éve hatalmas terhelést okoz az egészségügy dolgozóinak, vannak olyan kollégák, akik anyagi vagy egyéb érdekből hamis oltási igazolásokat, hamis teszteredményeket adnak ki” – fogalmaztak.
Hangsúlyozták, hogy ez az orvosi esküvel és hivatással ellentétes cselekedet.
A Semmelweis Egyetem (SE) csütörtökön közölte, hogy felfüggesztette annak az orvosnak a munkavégzését, aki hamis PCR-teszteket állított ki. Azt írták, a rektor azonnali hatósági eljárást kezdeményezett és belső vizsgálatot indított, miután egy intézményi rutinellenőrzésen kiderült: az egyetem nevében több esetben úgy állítottak ki negatív PCR-leletet a Magyar Teniszszövetség (MTSZ) tagjainak, hogy az adott mintákat az intézmény laborja nem vizsgálta.
A belső eljárás lezárása után az egyetem a leleteken is szereplő – időközben szakvizsgát tett – orvos munkavégzését felfüggesztette, valamint az MTSZ keretorvosi tevékenységére vonatkozó, úgynevezett „további jogviszony létesítése és fenntartása tárgyában” kiadott engedélyét február 1-jén visszavonta, így az orvos a továbbiakban nem láthatja el ezeket a feladatokat sem – olvasható a közleményben.
Korábban a Magyar Teniszszövetség tudatta: belső vizsgálatot indítottak koronavírus-tesztekkel való esetleges visszaélésekkel kapcsolatban. Csütörtöki közleményében az MTSZ azt írta, hogy az elmúlt 48 órában tudomásukra jutott: alapos a gyanú, hogy visszaélések történhettek a koronavírus-fertőzés kimutatására szolgáló PCR-tesztekkel kapcsolatban, e visszaélésekben pedig a szövetség egyes sportolói, edzői és munkavállalói is érintettek.
Mint azt lapunk is megírta, a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa szerdán tartóztatott le egy orvost és asszisztensét, akik valótlan tartalmú oltási igazolást állítottak ki pénzért cserébe, az oltás tényleges beadása nélkül.
A gyanúsítottak a koronavírus elleni oltás felvétele miatt a rendelésen megjelent személyek számára – amennyiben az oltás felvételére nem tartottak igényt, azonban a védettségi igazolásra szükségük volt – tizenötezer és harmincezer forint közötti összegért állították ki az igazolást. A gyanúsítottak a jogosulatlan előnyként kapott összeget egymás között, egyenlő arányban elosztották.
A házkutatások során a megvesztegetett egészségügyi dolgozóktól mintegy hatvanmillió forint korrupciós pénzt foglaltak le, a gyanúsítottak terhére rótt bűncselekmény két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Borítókép: Illusztráció, digitális védettségi igazolás. Fotó: Németh András Péter/Szabad Föld