Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője „Srácok, akkor ezt most játsszuk le! ” címet viselő nyílt levélben reagált arra, hogy kiderült: még tavaly ősszel több erdélyi önkormányzati vezető is nemet mondott Márki-Zay Péternek, amikor a magyarországi baloldali miniszterelnök-jelölt kilátásba helyezte, hogy Erdélybe látogatna. RMDSZ-es színekben tisztséget nyert nyolc elöljáró közös levélben jelezte, hogy a választásokig nem kívánja őt fogadni.
A baloldali politikus úgy véli, hogy az RMDSZ már maga szervezi a határon túliak szavazótáborát, majd csalással vádolta meg a Fideszt és követhetetlennek nevezte a levélszavazatok rendszerét. Korábban Ujhelyihez hasonlóan Márki-Zay is arról beszélt, hogy a nagyobbik kormánypárt a billegő körzetekbe akar költöztetni embereket, akkor úgy fogalmazott, hogy a kormánypárt szervezett választási csalásra készül.
Ezzel szemben éppen a baloldal miniszterelnök-jelöltje volt az, aki gyakorlatilag elismerte, hogy nemrég Londonban választási csalásra buzdította a külföldön élő magyarokat, miután azt kérte, hogy jelentkezzenek be a billegő körzetekbe, és ott voksoljanak.
Hát ez a baj, kedves István. Az erdélyi magyarok ismernek titeket, ezt a játékot lejátszottátok már
– válaszolt a szocialista EP-képviselő levelére Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója a Mandineren.
Ahogy azt lapunk is közölte, a Székelyhon.ro portál birtokába jutott egy levél, amiben erdélyi magyar önkormányzati vezetők megüzenték Márki-Zay Péternek, a magyarországi baloldal közös miniszterelnök-jelöltjének, hogy szerintük az erdélyi magyar közösség legitim képviselője Kelemen Hunor, így ha a baloldali erők a választási kampány részeként az erdélyi magyarokra is figyelmet fordítanak, elsősorban őt kell keresni.
„Tisztelettel jelezzük ugyanakkor, hogy az erdélyi magyarok nem felejtették el a népszavazást: december 5-e bűne nem évült el. Csalódást okoz számunkra, hogy önök úgy gondolják: december 5-e már a múlté. Ez számunkra egyértelműen azt jelzi, hogy önök nem érzik, milyen súlya és jelentősége volt a népszavazásnak a határon túli magyarság életében. Szeretnénk, ha tudnák: mi nem léptünk át rajta, és ez nem is lehetséges addig, amíg azok, akik a nemzet megosztását természetesnek tartották, Gyurcsány Ferenccel együtt az ellenzéki összefogás részei”
– olvasható a levélben.
Borítókép: Ujhelyi István (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)